Date Restaurant& Designers’ Corner

Restoranlar Asmalımescit
Date

Time Out diyor ki

Size de olur mu? Uzun zaman güzel, tadı damakta kalan ve yepyeni bir deneyime vesile olan bir şeyler yemediğinizde mutsuz hisseder misiniz? Date Restaurant&Designers’ Corner, bu derdinize deva olabilir. Menüye geçmeden önce ortamdan bahsetmek gerek. Date, Asmalımescit’in Şişhane’yle omuz omuza verdiği Ensiz Sokak’ta, bir zamanlar Ümit Ünal’ın atölye olarak kullandığı yeri mesken edinmiş kendine. 1873’ten kalma binası özenle restore edilmiş ve eskiye özgü tuğla duvarlar ortaya çıkarılmış. Alt kat restoran ve bardan oluşuyor. Üst kata çıkan merdivenler ise ayrı bir merak uyandırıyor. Yukarıya çıkınca görüyorsunuz ki buranın bir zamanlar modaya adanmış ruhu aslında hâlâ sağ salim. Zira üst kat tasarımcıların yeteneklerini sergiledikleri, en yeni tasarımlarını kitlelerle buluşturabildikleri bir alan olarak tasarlanmış. Üç adet showroom’da, yerli ve yabancı birçok yaratıcı kişi ve markayı ağırlamaya hazırlanıyor Date Designers’ Corner. Bir odada Gamze Saraçoğlu, Mehtap Elaidi, Nej, Nihan Peker, Simay Bülbül ve Evren Kayar gibi rüştünü ispat etmiş tasarımcıları mekâna özel koleksiyonlarıyla konuk ediyor. Yeni yeteneklere de kendilerini görünür kılma fırsatı tanıyorlar. Asu Aksu, Ayşe Özgüneş, Ayşin Sungur, Dots. CO, Ebru Günay, İpek Terzi, Murat Aytulum, Nihal Yılmaz, Önder Özkan ve Songül Cabacı koleksiyonlarıyla katı şenlendiren genç isimler. Ayrıca, burası sadece koleksiyonların sergilendiği bir yer olmakla yetinmeyecek. Yakında pop-up shop’ları ağırlayacak, söyleşilere, atölyelere ve daha birçok projeye ev sahipliği yapacak.
 

Date’in menüsü Akdeniz mutfağı ağırlıklı. Türk ve dünya mutfaklarından seçmece ayrıntılar da var. Soslardan ekmeklere her ürün Date mutfağından en taze halleriyle çıkıyor.  Malzemelerin kaliteli ve mevsime uygun olması önemli bir madde. Yemeklerden önce masaya kızarmış ekmek ve süzme yoğurtla yapılmış özel bir meze geliyor. Sıcak ekmekle bir arada tattığınızda yemeğin geri kalanı için heyecanlanmaya başlıyorsunuz. Elma ve mango marmelatıyla sunulan tavuk ciğer pate Date menüsünün iddialı kalemlerinden. Sunumda var olan her şeyi bir arada kullanmak farz bu başlangıcı tadarken. Menüde deniz mahsulleri bir hayli baskın. 8-30 TL arasında değişen başlangıçlardan ahtapot carpaccio ise muhakkak denemeniz gereken bir tat. Hafif fümelenmiş ahtapot carpaccio’ya (ki bu işlemi de kendi mutfaklarında yapıyorlar) semizotu, kuzu kulağı ve parmesan eşlik ediyor. Kuzu kulağının ekşiliği ve is aromasıyla doyumsuz. Rezene salatası ve avokado ile sunulan somon gravlax füme, ilk yiyişte aşkın etkilerini azaltmadan yola devam edebilmek için ahtapot carpaccio sonrası ideal bir geçiş sağlıyor. Mutfak klasiklerinin yeni yorumlarına açıksanız bademli humusu da denemelisiniz. Tahin tadının baskın olmayışı sayesinde oldukça hafif, badem sayesinde epey farklı. Bira sosunda domates ve kerevizli midyede her bir malzemenin aromasını ayrı ayrı hissedebiliyorsunuz. Etkileyici tadı uzun süre damağınızdan ayrılmıyor. Roka ve kornişon turşusu ile sunulan et tartar, etin gerçek tadını anımsatıyor. 
 


Başlangıçları bırakıp ana yemeklere (18-45 TL) geçmek zor. Közlenmiş konkase domates, enginar ve Fransız fasulyesi ile sunulan ızgara deniz levreği, yumuşacık ve ağızda dağılıyor. Yanında sunulan sebzelerin her birine ayrıca ilgi göstermek gerek. Orta pişmiş ızgara bonfilenin trüflü manchego peynirli tereyağ ve kuşkonmazla bir aradalığı oldukça yakışıklı.

Tatlı safhasında midenizde hâlâ bir miktar boş yer kaldıysa crème brûlée’yi deneyin. Üç minik tabak içinde farklı aromalara sahip üç çeşit crème brûlée geliyor önünüze. Türk kahveli, nane ve limoncellolu, bir de portakal, anason ve kaküleli. Yanında da bir top dondurma oluyor.

 

Date’in şarap kavı yerli ve yabancı seçeneklerle tatminkâr. Mekân barıyla da iddialı. Yemek saatinden sonra barın önündeki masalar kalkıyor ve burası bir nevi kulübe dönüşüyor. Müzik ayrı bir ihtisas alanı. Date’te funk, slomo, nu disco, italo, cosmic disco ve deep house sound’ları çınlıyor. Her cuma gerçekleştirilen ‘Save the Date’ partilerinin yanı sıra çarşamba, perşembe ve cumartesi geceleri de yerli ve yabancı DJ’ler Date’in kabinine konuk oluyor. (Eylül ayı programı için bkz Bar&Club Listeler) Onları dinlerken ve saga sola sallanırken taze mevsim meyveleri ve baharatlarla hazırlanan Date votka kokteyllerini test edebilirsiniz.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Asmalimescit Mahallesi Ensiz Sokak 1/B
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazartesi-cumartesi 14.00-03.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler