Delicatessen

  • Restoranlar
  • Nişantaşı
Reklâm

Time Out diyor ki

Geçen aylardaki Kadın Şefler konusunda Elif Yalın ile yaptığımız röportajdan hatırlarsınız, Delicatessen Nişantaşı’nın açılacağının müjdesini vermiştik. Geçtiğimiz günlerde Mim Kemal Öke’de Hünkar’ın hizasında açıldı. Gittiğimiz gün son hazırlıklar devam ediyordu, resmi açılış yapılmamıştı ama bu, sokaktan geçen birçok meraklının –ki bunlardan biri de biziz- içeri dalmasına engel olamadı. Son hazırlıklar devam ediyor olsa da Delicatessen bizleri en iyi şekilde ağırladılar. Elif Yalın’ın iki yıldır üzerinde ciddi bir şekilde çalıştığı büyük emekler verdiği bir konsept bu. Hal böyle olunca en ince detayına kadar bu emeği taşıyacak halde işlenmiş.

Dışarıdan oldukça sade görünüyor. Siyah demirler arasında yer alan büyük camlardan ön taraftaki dükkân bölümü ve arkaya doğru uzayıp giden salon kendini gösteriyor. Aydınlatmasında, oturma grupları ve masalarda gösterişli hiçbir şey yok, onlar da olabildiğince sade. Hemen girişte sağ tarafta masalar, sol tarafta içeceklerin hazırlandığı bir bar var. Arka taraflara doğru fiskos masası diye bilinen, sohbete, dedikoduya tat katacak masalar, dostlarla yenilen yemekler, iş yemekleri için büyük bir masa ve yine büyükçe bir beyaz kanepe var. Sol taraftan aşağı inen merdivenlerin yanında ise baştan aşağı el işi seramik bir duvar var. Bizi asıl mest eden alt kat oluyor. Tek amaç iyi yemek. İyi yemeğin yanında ne iyi gider? Elbette iyi şarap. Delicatessen buna da el atmış. Alt salonda dizili masaların karşısına aldığı koskoca bir duvar boyu sergilenen kavı, yanındaki küçük merdiveni ile kısa süreli şok etkisi yaşatıyor ama bu detayda da gösterişten eser yok, minimal. Kavın asıl gösterişini, zengin şarap koleksiyonu üstleniyor. 2000 şişe, dile kolay. Salonun sonunda tamamen açık bir mutfak yer alıyor. Masası, şefi, tenceresi, hazırlanış süreci her şeyiyle gözünüzün önünde.

Mekân tasarımı Page Mimarlık’tan Zeynep Sayın’a ait. Dekorasyonu bir insan ile özleştirecek olursak; çok yakışıklı ve klasik giyinen bir delikanlı kendisi. Parfümü, jölesi yok ama traşını olmuş, kendine bakan, olduğu doğal haliyle güzel bir adam. Delicatessen konseptini de bilmeyenlere şöyle açıklayabliriz. İyi yemeğin yaşam kalitesiyle buluştuğu felsefenin temelini oluşturduğu bu konseptte amaç yeme-içme deneyimine bir soluk getirmek. Bu konsept dahilinde mutfaktan çıkan yemeklerde kullanılan malzemeler, sosları, şarküteri ürünler evde de yapabilebilmeniz için hemen girişte satışa sunuluyor. Arzu ederseniz istediğinizde catering hizmeti de veriliyor. Bunun yanında ‘signature catering’ anlayışı da bir Elif Yalın farkı. Kişiye ve organizasyona göre, farklı bakış açıları ve beklentiler doğrultusunda en iyi şekilde hazırlanan bir menüyü de bu tarz bir anlayış ile mümkün kılıyorlar.

Geçmişin lezzetli yemek pişirme tekniklerinin evrensel mutfak anlayışı ve engin malzeme çeşidiyle buluştuğu ‘back to basics’ anlayışı ile Delicatessen menüsünde, birçok mekânda rastlayacağınız tariflerden arındırılmış, kolaya kaçılmayan bir lezzet arayışı mevcut. Mekân 2000 şişelik şarap kavı, yemek eşleşmesi önermeleri ve tadım notları ile benzer arayışta damak tadına düşkün olanları iyi yemekle buluşturuyor. Günün, haftanın yemeği, haftanın şarap önerisi ile her gün Delicatessen’de yeni tatlara rastlamanız mümkün. Kesinlikle tavsiye ediyoruz. Gitmeden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

 

Şube:

Mudo City, İstinye Park (0212) 345 62 56

Ayrıntılar

Adres:
Mim Kemal Öke Caddesi 19/1, Nişantaşı
İstanbul
Çalışma saatleri:
Her gün 08.00-01.00 arasında açık.
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler