Dem Karaköy

  • Restoranlar
  • Karaköy
Reklâm

Time Out diyor ki

60 çeşit çay tiryakisi var mıdır bilmiyoruz ancak artık Karaköy’de çayseverliğiyle övünen, çaysız güne başlamayan, çaya gönülden bağlı (hatta bağımlı) İstanbulluların 60 çeşit çay bulabileceği bir yer olduğunu biliyoruz. İstanbul’un son dönemlerdeki en hip semti Karaköy’de açılan Dem, müptelası olduğu çayı Türkiye’de bulamayanların derdine derman olma yolunda.

Beyaz, yeşil, oolong, siyah, füme ve mayalı çay çeşitlerinin yanı sıra, kırmızı çay ve bitki çayını da kapsayan bol çeşitli menüsünden, herkesin damak tadına uygun bir çay bulması son derece olası. 60 çayın arasında yolunu bulmakta zorlananlar ise, ‘çay koklama’ seansıyla destek alabiliyor. Sipariş öncesinde tüm çayları masanıza gelen küçük kavanozlarda koklayıp, hikâyesini dinledikten sonra, içinize en çok sinen çaya karar verebiliyorsunuz. Çay çeşitlerine özel olarak düşünülmüş tamamlayıcılar da mekânın işletmecisi Eylül Görmüş’ün tariflerinden. Örneğin, üç çeşit Türk çayından birinin yanına kırmızı erik soslu pişmaniyeli armut tatlısı cuk oturuyor.

İsteyene panini, wrap ve mini cheeseburger gibi seçenekler olduğunu da belirtelim. Dem’in işletmecileri, etli yiyeceklerin yanına da ısrarla füme çay öneriyor. Çayla yemek yeme fikri başta kulağa garip gelse de, füme (tütsülenmiş) çayın ete yakıştığını denedikten sonra onayladık. Çay olur da kahvaltı olmaz mı? Klasik kahvaltı tabağının ve çay yanı klasiklerinden simit & beyaz peynir, menemen ve börek çeşitlerinin yanı sıra croque-madame ve croque-monsieur de bulmak mümkün Dem’de.

İngilizlerin ünlü ‘beş çayı’ geleneğinin Türk çay kültürüne göre yorumlanmış hali olan ‘Dem’de Beş’te’ ritüeliyle ise menüden seçilecek çay çeşitlerinden bir demlik, küçük atıştırmalıklar eşliğinde servis ediliyor. İngilizlerin ünlü ‘scone’larından da var Dem’de, hem de krema eşliğinde. Scone scone diye yanıp tutuşanlardansanız aklınızda olsun. Dem Karaköy’de çayınızı fincanda veya demlikte alabiliyorsunuz.

Olur da o kadar çayın arasında aklınıza bir kahve içmek düşerse ya da iki çay arası kahve içenlerdenseniz Dem’de çaya tek alternatif sıcak içeceğin Türk kahvesi olduğunu belirtmiş olalım. 

Ayrıntılar

Adres:
Kemankeş Mahallesi, Hoca Tahsin Sokak 17
İstanbul
Çalışma saatleri:
Her gün 10.00-22.00 arasında açık.
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler