Deniz Orhun / Klemantin

İlginç mutfak anıları ve eğlenceli kişiliğiyle öne çıkan şef Deniz Orhun'dan bir de tarif kaptık!

Reklâm

İyi bir pasta şefi olmak için eğitim almak yeterli mi? Nasıl şef olunuyor?
Eğitimsiz olarak sadece hayat deneyimiyle öğrenmek isterseniz bazen bedeli ağır olabilir. Şef demek; üretim planlaması yapabilen, kendi başına menü oluşturabilen ve tarif geliştiren, altında ustalar çalıştırabilen ve yöneten kişi demektir.

Kadın olmanın getirdiği avantaj ve dezavantajlar?
Hiç avantajını görmedim. Aksine mutfak askeriye gibi bir yer, burada hayatta kalabilmeniz ve bir yere gelmeniz için hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok güçlü olmanız gerek.

Amerika’da çalıştığınız dönemlerde ilginç bir deneyiminiz oldu mu?
Four Seasons Chicago’da Banquet Pastry Chef olarak çalışırken bir gün ‘Lions for Lambs’ filminin galasının yapılacağını ve çikolata tabağı hazırlanması gerektiğini söylediler. Filmin konusu hakkında kimseye bilgi verilmiyordu. Kara kara düşünmeye başladık ve 10 cm’ lik aslan kafası ile minik bir kuzu yaptık ama ‘Nasıl yiyecek Robert Redford bu aslanın kafasını’ diye dalgamızı da geçmeden edemedik.  Açılışın yapılacağı salonda son hazırlıklar için temizlik bitmek üzereydi. Arkadan bir ses geldi "Afedersiniz, ne yapıyorsunuz burada?" kafamı çevirdiğimde Robert Redford'u gördüm -yaşlanmış. Panik halinde “Sizin yarınki açılışınız için ne yapsak daha iyi olur diye düşünüyorum” dedim. Yapılan heykeli görmek istedi ve gördüğünde çok güldü. Bana filmin konusunu o akşam özet geçti ve bunu açılışa kadar kimse ile paylaşmamam gerektiğini belirtti. Gece geç saate kadar çalışıp heykelini değiştirdim.  Orta Doğu’yu da içeren bir çikolata tabak hazırladım, üzerine bir de pençe yaptım.Tabağı salona getirirken bana sadece göz kırptığını biliyorum.

Paris Brest
19. yüzyılda Fransa’da Paris ile Brest arasında yapılan bisiklet yarışından ismini alan bir tatlı. Bu yüzden bisiklet tekerleğini andıran bir şekli var.
Malzemeler: (12 kişilik)
1 kg ekler 
file badem 
pudra şekeri 
360 gr yumuşak tereyağı 
120 gr fındık ezmesi 
120 gr un 
360 gr şeker  
1lt süt  
240 gr yumurta sarısı  
1 adet vanilya çubuğu 
60 gr tereyağ (krema için
Yapılışı:
Choux hamurunu sıkma torbası ve yıldız uç kullanarak iki adet  9 cm çapında 1 cm yüksekliğinde içi dolu bir daire şeklinde tepsi üzerinde pişirme kağıdına sıkın. Sıktığınız çemberi yumurta ile hafifçe yağlayın ve üzerine file badem serpin. 190 derece fırında 30 dakika altın sarısı olana kadar pişirin. Soğuyunca pasta kremasını içine sıkın. İkinci parçayı da bisikletin tekerlekleri gibi yatay düzlem şeklinde kesin ve üzerine yerleştirin. Üzerini pudra şekeriyle süsleyin.

BİYOGRAFİ 
Ankara Üniversitesi Ziraat Muhendisliği ve London College Economics & Hacettepe Üniversitesi ortak programı İşletme Yüksek Lisansi mezunu.  Sonrasında bir aile geleneği olan tatlı yapımını devam ettirmek için Amerika'da Kendall College'da pastacılık ve fırıncılık eğitimi aldı.  Four Seasons Chicago'da Banquet Pastry Chef ve Union League ile Swedish Bakery'de  çalıştı. Chicago Park District'in düzenlediği bir pasta yarışmasında birinci oldu. International Cuisine Festival’da Türkiye'yi temsil etti ve birincilik ödülü aldı.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm