Faros Wine & Dine

Restoranlar Harbiye
Faros Wine & Dine

Time Out diyor ki

Şişli yönünden Taksim’e doğru Talimhane dönüşünün köşesinde yeni bir restoran var artık: Faros Wine & Dine. Sultanahmet’e yolu düşenlere yabancı bir isim değil aslında Faros. Aynı adda otel ve restoranlara sahip dokuz kardeşten oluşan bir aile şirketi işletiyor burayı. Marmaris’te otel işletmeciliğiyle başlayan ailenin serüveni İstanbul’a da uzanmış ve 2005’te Sultanahmet’teki otel ve restoranı, Mayıs 2010’da da Sirkeci’deki otel ve restoranı açmışlar.

Ağırlıklı olarak Kenan ve Suat Akgül kardeşlerin ilgilendiği restoran meydana çok yakın olmasa da o noktadan geçenlerin dikkatini çekecek kadar şık görünüyor. Kapı önündeki bahçe havalar ısındığında çok rağbet görecek gibi. Tam köşedeki kapıdan içeri girdiğinizde sağınızdaki pizza fırınını görüyorsunuz. Bu odun fırınını İtalya’dan getirtmişler. Daha önce Milano’daki Panino Giusto ve Londra’daki Cipriani’de çalışmış deneyimli şef Necdet Tunca pizzalar konusunda iddialı olduklarını söylüyor. Tunca önce geçici bir menüyle başladıklarını ve bir süre sonra müşteri tercihleri doğrultusunda kalıcı bir menü oluşturduklarını da sözlerine ekliyor. İtalyan mutfağı ağırlıklı olmak üzere dünya mutfağından yemekler içeren menüde dikkati çeken ayrıntılardan biri de pek çok yemeğin yanında ‘light’ ibaresinin oluşu. Malum, artık tüm dünya diyette.

Faros Taksim’de her gün açık büfe kahvaltı sunuluyor. Sabah 07.30’da başlayan servis hafta içi 11.00, hafta sonu 12.00’ye kadar sürüyor ve sınırsız çay dahil 14 TL. Kahvaltı için menüde otlu, jambonlu, peynir-domatesli omletler, sahanda yumurta ve pancake de var. Odun fırınında pişen pizzaları merak ettiğimiz için doğrudan pizza söylüyoruz. Domates sos, mozarella, pepperoni, mantar, zeytin, küp domates içeren Pizza Tango ince hamurla yapılmış ve son derece lezzetli. Domates sos, light beyaz peynir, enginar kalbi, siyah zeytin ve taze ıspanak yapraklarıyla yapılan light Pizza Integrale de denemeye değer. Paniniler başlığı altında pek çok panini çeşidi var. Gözümüze çarpanlar: Levrek içeren fish panini ve kajun baharatlı tavuk panini. Her damak zevkine uygun pek çok salata ve makarna seçeneğinin yanı sıra Cafe de Paris soslu bonfile ve demi glace soslu mantarlı bonfile gibi etseverler için ideal yemekler de Faros Taksim’de bulunuyor. Tatlılardan bizim tercihimiz vanilyalı dondurma ile servis edilen sıcak çikolatalı sufle Tortino oldu; hazırlaması uzun sürüyor ama tadı muhteşem. Faros sadece yemek için değil içki içmek için de uğranılası bir mekân, çünkü içki menüsü ve atmosferi buna müsait. Nar, zencefil veya çilekli mojitolardan çilekliyi denedik, çilekler henüz olgunlaşmadığı için yeteri kadar şekerli değildi ama güzeldi. Gelincik votka da yine bar ekibinin tavsiye ettiği karışımlardan.

Menüden
Pizza Tango 15,90 TL
Semizotu nohut salata 11,90 TL
Fish panini (balık ekmek) 14,90 TL
Demi glace soslu mantarlı bonfile 26,90 TL
Tortino 7,90 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Cumhuriyet Caddesi 34/A
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 07.30-01.00 arasında açık.