Ferahfeza

Restoranlar Karaköy
Ferahfeza

Time Out diyor ki

Friendly warning! We're working hard to be accurate. But these are unusual times, so please check that venues remain open.

Mimarlar Odası binasının terasını kendine mesken edinen Ferahfeza’yı dolduran yaz esintisinin peşinden terasa doğru ilerlediğinizde arkanızda Galata Kulesi, önünüzde liman ve Tarihi Yarımada, yanda Haliç’in tepeleri karşılıyor sizi. Ferahfeza’nın mimari tasarımı ve marka kimliği, yaratıcı ekip i-am’e ait. Buna Leb-i Derya’nın mutfak tecrübesi de eklenince sağlam bir proje çıkmış ortaya. Mekânın iç tasarımına pirinç, ahşap, bakır gibi malzemeler ile Karaköy’ün dokusuna işleyen ‘ustalık’ teması hakim. 

 

Restoran, bar ve lounge alanlarında duvarlardaki aynalar sayesinde İstanbul’un her iki cephesini de görmek mümkün. Yüksek tavanlar ve ortadaki açık mutfak da mekânı iyice ferahlatmış. Durum mekânın ismine ise şöyle sirayet ediyor: Leb-i Derya’nın ortaklarından Handan Özbek ile bir sohbette, tesadüf eseri mekâna isim arandığını duyan gazeteci-yazar Ece Temelkuran Ferahfeza’yı öneriyor ve bu isim içlerine bir hayli siniyor. Ferahfeza’nın farklı Akdeniz ülkelerinin mutfaklarından derlenen akşam menüsü küçük soğuk lezzetler, yöresel peynirler, küçük sıcak lezzetler, ana yemekler ve tatlılar şeklinde gruplanmış. Ayrıca şeften günün önerileri var. Başlangıçlar 10-25 TL, ana yemekler ise 30-50 TL arasında.
 

 


Başlangıçlardan, tahin yatağında, üzerinde pekmez ile gelen asma yaprağına sarılı somon ezber bozuyor. Tahin sosu asma yaprağının tuzunu damakta yumuşatırken somonun tadını öne çıkarıyor. Bonfile carpaccio ise ömre bedel. Zar gibi ince doğranmış carpaccio dilimleri roka, parmesan ve balsamik sosun altında eriyerek ağızda özlem uyandıran bir tat bırakıyor.

 

Ana yemeklerden bonfile dilimleri ve ızgara levrek hem sunumu hem de lezzeti ile üst rütbeye anında terfi ediyor -ta ki trüf mantar aromalı ravioli ağzımıza değinceye kadar... Yemek bitene kadar ravioli’nin büyüsünden kurtulamıyoruz. Tarçınlı yeşil mercimek püresi ve karamelize incirle birlikte sunulan organik bebek piliç de harika bir seçim. Çanakkale domatesinden yapılan mücver, trüf mantarlı köz patlıcan, keçiboynuzu pekmezli kuzu karski ve deniz tarağı risotto da menüde şimdiden müdavimlerini bulmuş yemeklerden birkaçı. 
 

Her anında ayrı aşka getiren akşam yemeğini nefis tatlılarla sonlandırıyoruz. Limon kabuklu sorbet, peynirli irmik tatlısı, elmalı tarte tatin ve sufle... 

 

Masaların düzeni ve personelin profesyonelliği -hızı, kibarlığı ve ilgisi-  de gözden kaçmıyor. Mükemmel bir hizmet anlayışı, akıllara zarar tatlarla birleşince Ferahfeza deneyimi yüzünüzde bir gülümsemeye dönüşüyor. Biz gittiğimizde sadece birkaç hafta olmuştu Ferahfeza açılalı, doluluğu dikkate değerdi. Uzun lafın kısası, rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kemankeş Caddesi 31
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazartesi-perşembe 11.00-02.00, cuma-pazar 09.00-03.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler