Forneria

Restoranlar Karaköy
Forneria

Time Out diyor ki

Portekizce fırın anlamına gelen Forneria, zamanında fırın olarak da kullanılan Keçeli Han ve hemen bitişiğindeki 1930’ların tarihi Makara Fabrikası’nın mekânsal birleşiminden ortaya çıkan, Galata Kulesi ve tarihi yarımada manzaralı otel The Haze Karaköy’ün restoranı.  Sahibi 2008’de Asmalımescit’te açtığı Leblon ile tanıdığımız ve ardından CNN Türk’te yaptığı ‘Arda’nın Mutfağı’ isimli yemek programıyla evlerimize kadar giren Arda Türkmen’den başkası değil. Semte ve otele yakışan dekorasyonu, cana yakın personeli ve taş fırından sofraya konsepti ile tam bir Arda Türkmen mekânı Forneria. Günün her saati sizi doyuracak alternatiflere sahip. Sabah 07.00’de çok geniş bir kahvaltı menüsüyle açıyor kapısını. Mükellef ve mütevazı adlı iki farklı tabağı var. Taş fırın konsepti de hiç üşenilmeden kahvaltıya adapte edilmiş. Hellimi ve sucuğu güveçte sunuyorlar. Her şeyin yöresel ve günlük üretim olduğu kahvaltı menüsünde günlük manda kaymağından özel ev yapımı reçellere, Bodrum zeytininden Afyon sucuğuna kadar her şey düşünülmüş. Tüm bunlar ve daha fazlası sizi hâlâ tatmin etmediyse müsli seçeneği işinizi görecektir.
 

Hip Karaköy çalışanı da unutulmamış. Günün personel yemeği başlığı altında çorba, ana yemek ve meşrubat içeren günlük menüler çıkıyor. Taş fırından orta boy pizza veya döküm demir tencerelerde servis edilen, öğlen servisi için günlük olarak değişen porsiyonluk bir yemek de tercih edebilirsiniz. Günlük zeytinyağlı çeşitleri (fasulye, şakşuka, bulgurlu kabak, biber dolması ve pilaki vb.) bakımından da oldukça zengin menü. Ayvalı kısır ve kabak cızlama ise restoranın açık ara favorilerinden. Salatalar ise ne kolaya kaçılıp menüye eklenen bir Sezar, ne de tatsız-tuzsuz form koruma öğünü.  Deneyip görmek isteyenlere önerimiz isli mantarlı ve kinoalı alternatifler.
 

 


Forneria’nın iş çıkışı havası da bir başka. Zaten akşam saatlerine doğru bir hareketlenme başlıyor mekânda. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye Arda Türkmen’in misafiri olarak gelen dünyaca ünlü barmen Max La Rocca’nın özel olarak hazırladığı Swizzle, ve tricolore gibi kokteyllerin yanı sıra günün stresini atmak için şarap eşliğinde bir antipasti tabağı da söyleyebilirsiniz. İki kişilik antipasti seçenekleri başka yerde bulamayacağınız kadar lüks ve iştah açıcı. Dört çeşit seçenekten favorimiz tuna havyarlı, avokado püreli, ızgara karidesli No3.

İyi yemek, garanti tarifler ve mutlu öğünler Türkmen’in işi, ona dair bildiğimiz ve sevdiğimiz şeyler. Forneria’da ise bu denklem, iyi servis ile bir araya geliyor. “Afiyet olsun. Her şey yolunda mı?” sorusunun usulca yaklaşılarak sorulduğu, servisin en yoğun olduğu öğle saatinde bile buna vakit bulabilen, sevdiği işi yaptığı çok belli olan çalışanlardan ve bir işletme anlayışından bahsediyoruz. Mutlu çalışan, mutlu şef, mutlu müşteri. Mütevazı ve gerçek bir gurmeyseniz Forneria size yeter.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: The Haze Karaköy, Necatibey Caddesi 38
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 07.30-02.00 arasında açık; mutfak 23.30’da kapanıyor.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler