Frederic's

Restoranlar Akaretler

Time Out diyor ki

İstanbul’un ilk ve tek steak&lobster restoranı Frederic’s Emre Ergani’nin W Hotel’in yeme-içme işini üstlenmesiyle, altı yıllık bir aradan sonra açıldı. Mekân adını ortakların yakın dostu Frederic Zoupanos’tan alıyor. Mekân geri dönüşünü Emre Ergani ve aynı zamanda restoranın executive chef’i Tolga Atalay ile birlikte yapıyor. Otelin üçüncü katında bulunan Frederic’s’de W Hotel’in kendine has mekân anlayışına hem bağlı hem de biraz daha sıradışı bir mekân karşılıyor sizi. Mimar Mustafa Toner imzalı dekorasyon şık ve rahat. Alışana kadar fena halde gözünüze takılıyor, labirent hissi uyandırıyor kimi zaman. Kafes görünümlü ferforjelerin arkasına saklanan aynalı kolonlar, mekâna derinlik katan duvar uygulamalar ile mekânın boyu ve şekli konusunda bir turlamadan fikir sahibi olmanız oldukça zor. Tuğla duvarlar ve bordo ve toprak tonları ile her ne kadar mekânın geneline koyu renkler hakim olsa da bundan hiçbir rahatsızlık duymuyorsunuz. Hemen girişte upuzun içten aydınlatmalı bir bar üzerinde duran boy boy mumlar da ortama ayrı bir hava katıyor. Duvarlardaki resimler ise canlı renkleriyle mekânın modern dekorasyonu içerisinde eklektik bir unsur.

Frederic’s’in butik bir işletme olduğunu söylemek yerinde olur. Kişiye özel bir hizmet var içeride. Örneğin yakın gözlüğünüzü yanınıza almayı unuttuğunuz bir akşam için numaralı gözlükler hazır bekletiliyor. Restoranın hemen girişindeki iki metrelik akvaryumdan kendinize seçtiğiniz Boston Maine ıstakozunu yiyebiliyorsunuz. Frederic’s’i bilen ve bu konsepte alışkın olan için çok daha özel bir mekân burası.

Steak&lobster konseptiyle iyi ıstakoz ve et çeşitlerini bir araya getiren menüde lüks sınıfına giren tüm deniz mahsullerini ve alternatiflerini bulmanız mümkün. Boston Maine ıstakozu dışında, deniz mahsullü makarna, pizza, et çeşitleri ve salatalar var.

Başlangıçlarda Frederic’s usulü dana carpaccio ya da vinaigrette soslu incir şekerlemeli keçi peyniri salatası ya da armanyak ve kremalı ıstakoz çektirmesi gibi seçenekler yer alıyor. Pizzalarda ise peynir meraklıları threesome, kışı mantar yemek için bekleyenler ise trüf mantarlı The Diamond of Kitchen’ı mutlaka denemeli. Bir öğlen kaçamağı için de fena fikir değil pizzalar, aklınızda olsun. Yine ıstakoz derseniz Different da pizzalardaki seçeneğiniz. Hamur işlerinde de Fred’in en çok sevdiği ıstakozlu fettucini, mürekkepli kara risotto ve daha birçok çeşit var. 120 ve 220 gram seçenekleriyle steak tartar ve ızgaradan dana bonfile, antrikot, T-bone ve pirzola da etseverler için çıldırtan lezzetler. Izgara etleri tercihinize göre mantarlı kuzugöbeği, brie peynirli ve biberli gibi soslardan biri ve biralı soğan kızartması, kavruk ıspanak gibi garnitürlerle birlikte alabiliyorsunuz. Süt danası pavyar, yağsız kuzu pirzolası, dev ızgara göğüs pavyar da diğer seçenekler. Et ve ıstakozu birlikte almak isteyenler için de ‘Surf’n Turf’ yarım ıstakoz (450 gram) ve dana bonfile (200 gram) biçilmiş kaftan.

Hani olur da tüm bu yediklerinizden sonra tatlıya yer bırakabildiyseniz poşetinde panna cotta ve İngiliz karameli ya da Belçika fildişi çikolatalı, Bursa kestaneli sufle kek ödülünüz olsun.

Özel kavında Türk şarapları dışında İtalya, Fransa, İspanya, Arjantin, Avusturalya, Şili ve ABD-California şarapları yer alıyor. Her ülkeden 12-15 arası özel seçilmiş şaraplar bunlar. Kavında Gaja Darmagi (2004), Sassicaia (2005), Chateau Margaux (2002), Chateu Latour (1999), Bela Oaks (2001) gibi şehirde az yerde rastlayabileceğiniz türden, şarap tutkunları için özel şaraplar da var. Kadeh olarak da kavın yerli ve yabancı şaraplarından sınırlı da olsa seçenekler sunuluyor. Seçtiğiniz yemeğe göre ne içmeniz gerektiğini bilemiyorsanız şarap seçimini Frederic’s ekibine bırakın. Istakoz ile Chablis ya da Riesling Hugel&

Fils, kalkan balığı ile Gavi öneriliyor. Tercihiniz somon ise tek seçenek Riesling, ızgara etlerin yanında Nero D’avola Merlot ya da Malbec Catena Zapata’dan şaşmayın.

Menüden
İncir şekerlemeli keçi peynirli,
vinaigrette soslu salata 24 TL
Brie peynirli İtalyan usulü patates lokmaları 32 TL
Dana pavyar (200 gr) 49 TL
Boston Maine ıstakoz (kg) 220 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: W Istanbul Süleyman Seba Caddesi 22 Kat 3
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 12.00-02.00 arasında açık.