Galata Muhallebicisi

Restoranlar Esenler
Galata Muhallebicisi

Time Out diyor ki

Dekorasyonu ile ilk bakışta alışveriş merkezi içerisinde oldukça dikkat çekiyor. Turuncu, beyaz ve kahve tonları ağırlıklı mobilyalar bir muhallebiciden beklemeyeceğiniz kadar iddialı. Dekorasyonu Neo Mimarlık ve Yuda Mimarlık’ın ortak projesi. Önce biz de  herkes gibi muhallebici sanıp, sütlü tatlı yemeye niyetlenip sonra yemeklerinden de tadınca sıradan bir muhallebici olmadığını farkettik. Merak edenler için öncelikle şehrin göbeğinde sürpriz bir lokasyonda ilk şubesinin çok yakın bir zamanda açılacağının müjdesini verelim ve adının nereden geldiğinden başlayalım söze.

Yunanca’da süt anlamına gelen Gala’nın çoğul hali Galata. İsmi kadar lezzetlerinin tarifleri de eskilere dayanıyor. 1879 yılında Galata semtinde kurulan Bankalar Muhallebicisi’nden gelen birikim ve tarifler günümüze aynen taşınıyor. Mekân geleneksel lezzeti sadece sütlü tatlılarda değil Türk mutfağından da yemeklerle modern bir sunum ile İstanbullularla buluşturma niyetinde. Eski usül, tadı unutulan geleneksel muhallebinin pekmezle servis edildiğini bilmiyorsanız Galata Muhallebicisi’ne yolunuzu düşürün deriz. Muhallebi zaten eskiden pekmezle servis edilirmiş. Bankalar Muhallebicisi’nden birebir alınan tarif ile bu pekmezli muhallebi şimdi Galata Muhallebicisi’nin menüsünde Galata Muhallebisi olarak yer alıyor. Galata Muhallebicisi’nde sütlü tatlılarda manda sütü kullanılıyor. Pirinç unu yerine pirinç öğütülerek kullanılıyor. Tüm ürünler günlük olarak İstanbul Çobançeşme’deki merkez üretim tesisinde üretiliyor.

Kahvaltıdan, tavuklu pilava; pilav üstü dönerden, kaşarlı köfteye, iskendere; böreklerden, salatalara; çikolatalı baklavadan, fırın sütlaç ve aşureye çorbasından tatlısına Türk mutfağının vazgeçilmez tatları bu mutfaktan çıkıyor. Ayrıca günlük menüler de hazırlayan Galata Muhallebicisi, her güne farklı lezzetler sığdırıyor. Gittiğimiz gün günlük menüde yer alan tadına baktığımız köylü çorbasının tadı hâlâ damağımızda. Alışveriş merkezinin en güzel köşesinde iki ayrı salonu ve bir terası bulunuyor. Salonlardan biri alışveriş merkezinin atmosferine dahil edilmiş. Bir diğeri ise tam önünde tavandan yere kadar uzanan beyaz sütunlar ile ayrılmış daha samimi bir salon. Bir de oldukça büyük bir terası var. Küçük taşların ve ağaçların renklendirdiği, farklı oturum alanları, ahşap zemini ve yine içeride olduğu kadar renkli dekorasyonuyla dış mekânı da oldukça havalı. Mahmutbey taraflarına bir sebepten yolunuz düşerse mutlaka uğrayın ya da ilk keşfi sürpriz lokasyondaki şubesine saklayın. 

Menüden                 
Kıymalı kol böreği 3,50 TL
Tavuklu pilav 7 TL
Pilav üstü döner 10,75 TL
Kazandibi 4,50 TL
Fıstıklı muhallebi 5 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Mahmutbey Merkez Mahallesi Taşocağı Caddesi 5
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 10.00-22.00 arasında açık.