Gravité

  • Restoranlar
  • Topağacı
Gravite
Reklâm

Time Out diyor ki

Adım başı bir kahveci.” sloganıyla motive etmedi kimseyi İstanbul Belediyesi. Ya da bir para babasının fişeklemesiyle yükselmedi üçüncü dalga kahve kültürü. Saygı gösterdiği malzemeler kadar doğal yayıldı şehrin sokaklarına. Kahveci açmak moda olmuşken işin trend tarafına yoğunlaşmaktansa kahve üzerine kafa patlatan insanlarla karşılaşmak, bu akımın geleceği için rahatlatıyor bizi. Teşvikiye’de kapılarını açan Gravité de işte böyle insanların kurduğu bir yer. Amerikan Hastanesi yakınlarında, bir Nişantaşı turunda elinizi al-götür kahveleriyle doldurmaya aday yeni kahveciniz Gravité. Sert köşeli, karanlık ve sade tasarımı Burç Hatunoğlu’nun mahareti, mekânın genişliği ve ara sokak sakinliği sayesinde laptop’ınızı ya da kitabınızı kapıp gelmeniz için ideal bir nokta.

 

Gravité vesilesiyle lügatımızı genişletelim: Multi-roaster özelliğine sahip bir kahveci Gravité. Meali kahvelerini farklı ve iyi kavuruculardan temin ediyor olmaları. Ziyaretimiz sırasında Petra’nın kahvelerini ağırlıklı olarak kullanıp aynı zamanda kendi blend’lerini de hazırlıyorlardı. Kahve barının başında ise Time Out İstanbul %100 Lezzet 14. Yeme İçme Ödülleri’nde En İyi Barista dalında aday olan Emre Eralp var. Kendisini Bebek’teki Cup of Joy’dan hatırlıyor olabilirsiniz, orada edindiği deneyimleri artık Gravité’de konuşturuyor. “Kahve konusunda özel bir tavsiyemiz yok, zaten özel olan sizin tercihlerinize göre belirlenmeli.” diyor. Sütlü kahveleri tercih ediyorsanız üç vakte kadar bir cortado (8,50 TL) veya bir piccolo latte (7,50 TL) denemelisiniz. Kahvesini sert ve sade sevenlerdenseniz Kalita Wave (12 TL) usulü bir Etiyopya Borboya kahvesi sizi paklar. Kalita ile başka bir yerde karşılaşmanız zor, V60’ye benzer bir demleme ekipmanı. Kullandıkları çelik Kalita daha homojen bir demleme vaat ediyor. Soğuk kahve aşeriyorsanız aromatik, asiditesi yüksek çekirdeklere pek yakışan Japanese iced drip (12 TL) yöntemini tercih edin. Buz ile sıcak kahvenin buluşmasıyla şoklanarak demlenen, ortaya çıkan buharda koku partiküllerinin hapsedilmesinden dolayı aromasından ödün vermeyen bir yöntem.
 

 


İşin yemek kısmına gelirsek, genellikle atıştırmalıklardan oluşan yiyecek menüsünün anahtar kelimeleri ‘sağlıklı’ ve ‘hazmı kolay’. Ekşi mayalı ekmek arasında hindi füme, avokado ve gouda peynirli sandviçleri (15 TL) ya da organik tam buğday yufka ile yapılan dereotlu ve keçi peynirli minik börekleri (4,50 TL) midenize inmeyi bekler.
 

Gravité’nin ortakları Ozan Çimenoğlu, Aylin Gacaloğlu, Emre Eralp ve Ertan Kıral İstanbul’da son zamanlarda çok fazla kahveci açıldığının bilincinde. Bu sebeple de işlerine sevgilerinden başka bir şeyler katmaları gerektiğini göz önüne alarak kahveden fazlasını sunmayı, çok yönlü bir yer yapmayı amaç edinmişler. İyi müzikle iyi kahveyi birleştiren parti serisi ‘Bean Beat Bite’a ev sahipliği yapmış olmaları da, ilerideki konser ve etkinlik planları da bu yüzden. Havadislerden geri kalmak istemezseniz hemen hemen her sosyal medya sitesinde yer alan gravitecoffee hesaplarını takip edebilirsiniz. Artun Morgelen

Ayrıntılar

Adres:
Prof. Dr. Müfide Küley Sokak 45
İstanbul
Çalışma saatleri:
Pazartesi-cumartesi 07.30-20.00, pazar günleri 10.30-20.00 arasında açık.
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler