Günaydın Steak House

Restoranlar Etiler
Günaydın

Time Out diyor ki

Restoranın hemen girişinde, camekânlı soğuk odada askıya asılan et parçaları dikkat çekiyor. Bu manzara geleneksel kasapları hatırlatsa da şık ve özel tarafını es geçmemek gerek. Etlerin arkasındaki turuncu duvar, Himalayalar’dan gelen tuz kütlelerinden örme. Özel ışıklandırma sayesinde tuz kütlesinin damarlarını görmek mümkün. Etler burada dinlenirken bu tuz etin nemini alarak lezzeti katlıyor.

Günaydın Steak House’un bahçesi ve iki kattan oluşan kapalı kısmı 120 kişi kapasiteli. Hande Canko imzalı dekorasyonda doğal materyaller kullanılmış. Ham ahşap masa ve sandalyeler, deri ve tay derisi döşemelerle bir araya gelerek sıcak bir dağ evi havası veriyor. Üst katta ise 14 kişilik bir VIP odası bulunuyor. Himalaya tuzundan yapılan duvar burada da dekor mahiyetinde. 800 adet tuğla ve toplamda 2000 ton tuzdan oluşan tuz duvarı, havayı iyonize ediyor.

Günaydın Steak House’un menüsü çok zengin. Öyle ki et, klasik lezzetinin çok ötesine taşınıyor. Batuhan Piatti Zeynioğlu’nun şefliğinde hazırlanan menüde etin birebir lezzetini tatmak mümkün. Masaya önce zeytinyağı ve özel bir tuz karışımıyla haşlanmış havuç, kereviz sapı, ekmek ve grisini geliyor. Servis genelde et suyundan hazırlanan çorbayla başlıyor. Yalnız bunun bildiğimiz çorbalardan farklı olduğunu söylemek gerekir. Etin özel bir bölgesinden yapılan çorba, çok kısık ateşte neredeyse mum ışığında sekiz-dokuz saat kaynatılarak hazırlanıyor. Bu çorba, mideyi yemeğe hazırlarken aynı zamanda iştah açıyor. Soğuk başlangıçlarda çiğ etten hazırlanan yemekler yer alıyor. Bunların en özeli etten sushi yani beef sushi, türünün tek örneği. Jumbo karides ve tarak eşliğinde hazırlanan süt dana bonfile Surf&Turf tadılmalı. Etle balığın birleştiği bir diğer yemek ise Veal Tonnato... Ton balıkla hazırlanan bir sos olan tonnato, süt dana dilimleriyle bir araya geliyor. Milano usulü fil kulağı yani et şnitzelde iki kez panelenen şnitzel, taze adaçaylı zeytinyağında kızartılarak haşlanmış patatesle servis ediliyor. İncecik dilimlenmiş etler zeytinyağı veya tereyağında az, orta ve iyi kıvamlarda pişiriliyor. Tatlılar ise yine aynı titizlilik ve çeşitlilikte sunuluyor.  Crepe a la cream, crème brûlée, tiramisu ve mousse au chocolate tatlı seçenekleri. Crème brûlée ve tiramisu, taze dağ yemişleriyle servis ediliyor. Crepe a la cream’in sunumu ise çok özel. Servisten az önce masada pişirilerek servis ediliyor.

Günaydın Steak House’da servis, istendiğinde şefe bırakılabiliyor. Bu noktada ise en hafifinden başlayarak en güçlü tada kadar sırasıyla tadım yapılabiliyor. Steak House’un etleri, Balıkesir-Gönen’de Günaydın’a ait çiftlikten geliyor. Zeytinyağı Ayvalık, salatalarda kullanılan tulum peyniri ise Erzincan’dan temin ediliyor. Mayonez, ketçap dahil tüm soslar burada hazırlanıyor. Hatta mayonezde kullanılan yumurtalar da organik. Steak House’un şarap kavında ise Türkiye’nin özel üretilen şaraplarının yanında Fransız, İtalyan, Güney Afrika ve yeni dünya şaraplarını tatmak mümkün. Ayrıca restoranda bulunan özel bölümde ithal peynir ve şarküteri çeşitlerinin satışı var.

 

Menüden

Dana tartar 25 TL

Beef sushi 29 TL

Dallas steak 55 TL

Veal Tonnato 20 TL

Milano usulü fil kulağı  40 TL

Crepe a la cream 10 TL

Mousse au chocolate 21 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Nispetiye Caddesi Seheryıldızı Sokak 15/A,
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 08:00-01:00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler