Habesha

Restoranlar Tarlabaşı
Habesha

Time Out diyor ki

Friendly warning! We're working hard to be accurate. But these are unusual times, so please check that venues remain open.

“İstanbul’da Afrika mutfağı da mı varmış?” dediğinizi duyar gibiyiz. Tarlabaşı Polis Karakolu’nun karşısında henüz açılalı üç ay olan Habesha’ya girmek için Afrika müzikleri çalan bir gece kulübünün içinden geçiyorsunuz. İçeriye adımınızı atar atmaz da kendinizi tabiri caizse Afrika’da buluyorsunuz. Hayvan postlarının çokça kullanıldığı geleneksel Afrika masa ve sandalyelerinin yanı sıra duvarlarda da Afrika’ya özgü hayvanların fotoğrafları var. Her şeyi Afrika’dan taşıyıp getirmişler. Alçak masa ve sandalyelerden oluşan Habesha’nın dev bir ekranı var. Burada  gösterilen Afrika görüntüleri sayesinde iyice moda giriyorsunuz. Müziklerin de bunda etkisi oldukça yüksek. Mekânın sahibi Sammy Bey Etiyopyalı. Habesha için ailesinden ve Afrika’dan güvendiği insanlardan destek almış. Turizm işi için geldikleri İstanbul’da Afrika yemeklerinin olmayışı ise onları bu eksiği gidermeye yönlendirmiş.
 

Afrika mutfağı ile tanışmanın en iyi yolu ortaya  her şeyden ufak porsiyonlar hâlinde sundukları tepsiden söylemek. Bizdeki mezeler gibi onlarda da yemekler paylaşımlık.

Tepsi injera adını verdikleri, akıtma diye bildiğimiz bir çeşit hamur ile kaplı olarak geliyor. Sadece biraz daha ekşi ve tuzlu. Ekmek Türk sofrası için neyse, injera da onlar için o. Rulo şeklinde gelen injera’lar, kaşık çatal niyetine bütün yemekleri şamandıraya banar gibi yemek için kullanılıyor. Parça parça koparıp yemekleri bu şekilde alarak yiyiyorsunuz. Haşlanmış pancar, mercimek, dana incik, kuzu ve tavuk eti, mısır ve salata. Üstelik sararak yediğiniz injera yemeklere farklı bir tat katıyor. Mutfaklarında dana, kuzu ve tavuğun bizdeki gibi önemli bir yeri var. Et yemekleri fiyat olarak diğer mutfaklara göre de oldukça uygun (20-25 TL). Afrikalıların hiçbir yerde bulup da içemeyeceğiniz kendilerine özel bir şarapları var. Adı ‘bal şarabı’. Alkol oranı düşük olan ve saf baldan yapılan bu içkinin adına aldanmayın, tadı şaraba hiç benzemiyor ama denemeye değer. İçtikçe alışıyorsunuz. Menüde yer almayan ‘bal şarabı’ yemeklerle ikram ediliyor.
 

Habesha’da Afrika dansları, geleneksel kahve seremonileri gibi etkinliklere denk gelebilir, mekândan Afrika kültürüne ve yemeklerine doyarak ayrılabilirsiniz. Çarşambadan pazara her akşam 20.00-01.00 arasında geleneksel Afrika dansı ve canlı müzik de var mekânda.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Hüseyin Ağa Mahallesi Ekrem Tur Sokak 5
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 12.00-01.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler