Hatay Antakya Mutfağı

Restoranlar Akaretler
Hatay Antakya Mutfağı

Time Out diyor ki

Hatay Antakya Mutfağı aslında memleketinden kolilerle yemek taşımaktan bıkan bir Antakyalının girişimi. Mekânın sahibi Nihat Şabanoğlu Antakyalıların yemek konusunda milliyetçi olduklarını ve memleketlerinden gelen kolilerle beslendiklerini anlatıyor. Şabanoğlu biraz da İstanbul’da yaşayan Antakyalıların bu eksikliğini gidermek için restoran işine girişmiş. Mekânın mutfak şefi ve ekibi Harbiyeli (Antakya’nın restoran ve yemekleriyle ünlü semti). Malzemelerin çoğu da Hatay’dan geliyor. Şair Nedim Caddesi üzerindeki iki katlı mekân hem konum hem de dekorasyon olarak davetkâr. Beyaz ve ahşap masalarıyla sıradan bir restorandan çok samimi bir kafeyi andırıyor, dışarıda minik bir terası da var. Akaretler’in hareketliliği buraya da yansımış. Biz gittiğimizde sadece birkaç haftadır açık olan Hatay Antakya Mutfağı’nda neredeyse oturacak hiç yer yoktu.

 

Menüsü ilk bakışta herhangi bir kebapçı menüsü gibi dursa da Hatay Antakya Mutfağı’nın farkı, malzemeleri ve pişirme tekniklerinde. Hatay Antakya Mutfağı’nda en çok beğenilen yemekler arasında kıyılmış etin elle basılarak tepsiye yayılması ve fırında pişirilmesiyle yapılan tepsi kebabı, kağıt kebabı, terbiyeli tavuk ve Arap kebabı var. Ayrıca Antakya’da katıklı ekmek olarak bilinen biberli, çökelekli ve ıspanaklı pide çeşitleri de oldukça revaçta. Menüde Antakya usulü yapılmış humus, cevizli biber, abugannuş, haydari gibi mezeler de var. İçli köftenin sacta pişirilerek basılmış hali olan sac oruğunun da tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

 

Menüde salata olarak geçse de meze tabağı sınıfına giren salatalara hayran kalmamak mümkün değil. Taze yeşil kekikten yapılan zahter salatası, zeytin salatası, kızarmış ekmekli fettuş salatası ve közde pişmiş sebzelerden hazırlanan közde pişmiş salata gibi yemeklerde mekân iddialı olduğunu saklamıyor. Lahmacuna benzeyen ama hem tat hem de hamur olarak farklı olan Hatay’ın etli pidesi bizden iyi not aldı. Sahibinin tavsiyesi üzerine kireçte kabak tatlısını da bir sonraki sefer için aklımızın bir köşesine not ettik.

 

Sabah saatlerinde özel Antakya serpme kahvaltısı sunulan mekânda salatalar ve mezeler 5-6 TL, ana yemekler ise 15-25 TL arasında değişiyor. Sadece Antakya salatalarının tadına bakmak için bile gidin deneyin deriz. Servisin yavaşlığı dikkatimizden kaçmadı ama bu tür aksaklıkları mekânın yeniliğine verdik.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Şair Nedim Caddesi 20, Akaretler
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 08.00-00.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler