Hayal Kahvesi Şaşkınbakkal

Restoranlar Suadiye
Hayal Kahvesi Şaşkınbakkal

Time Out diyor ki

Hayal Kahvesi’nin Anadolu Yakası’ndaki yepyeni şubesi Şaşkınbakkal’da kapılarını açtı. Sahildeki üç yeni binanın (aynı sırada Chocolate Şaşkınbakkal ve Beeves Butcher&Steakhouse var hatta) sahile en uzak tarafındaki Hayal Kahvesi, bu yaz özellikle Beyoğlu’na gitmeye üşenen Anadolu Yakası sakinlerinin yüzünü epey güldürecek gibi. Hemen anlatmaya başlayalım. Giriş katı ve ön bahçesi restoran-kafe-bar ağırlıklı. Denizi de gören ön bahçe yaz için biçilmiş kaftan. Özellikle diğer Hayal Kahvesi şubeleriyle karşılaştırdığınızda epey zengin bir menü hazırlanmış.

Şef Nusret Altundağ dünya mutfağından örnekler taşıyan menünün Türk damak zevkine uyarlandığını söylüyor. İlginç bir bilgi verelim: Mengenli Nusret Bey’in büyük dedesi de Atatürk’ün aşçısıymış. Atatürk’ü ziyaret eden Afgan kralı yemekleri çok beğenince, Atatürk aşçısını krala hediye etmiş; Nusret Bey’in büyük dedesi de sekiz yıl boyunca Afgan kralının aşçılığını yapmış. İtalyan ve dünya mutfağı ağırlıklı hazırlanan menüye her içkiye eşlik edebilecek yemekler koymaya çalışmışlar. Özellikle de pizzalarda iddialılar. Hatta pizzalar arasında bir zamanların efsanevi pizzacısı Kral ve Ben’in pizzasını da bulabiliyorsunuz. Bu pizza duble mozarella, sucuk, jambon, sosis ve mantarla yapılıyor. Kral ve Ben dışındaki tüm pizzaların da kalın hamurdan yapıldığını not düşelim. Sabah erkenden gittiğimiz Hayal Kahvesi Şaşkınbakkal’da 10.00-14.00 arası servis edilen kahvaltı tabağı geliyor önümüze. Şık bir sunumla gelen kahvaltı doyurucu da. Başlangıçlar arasında kısır, falafel, asma yaprağında ızgara hellim ve sebzeli spring roll gibi ağız sulandırıcı seçenekler gözümüze çarpıyor. İtalyan makarnaları, risottolar, noodle’lar, burgerler derken ana yemeklerde sıra. New York steak, T-bone steak, Café de Paris gibi klasiklerin yanında teriyaki soslu somon ızgara, levrek poşe (basınçla pişirilmiş levrek fileto) ve Hayal’e özgü Hayal’et (buharda sebze ile servis edilen, özel mantar sos ve taze peynirle kaplı bonfile) gibi seçenekler de var. New York cheesecake, kızarmış dondurma ve karamel soslu Türk kahveli parfe tatlıların başrol oyuncularından. Diğer Hayal Kahvesi şubelerinde bulunan tüm içkiler burada da bulunuyor tabii. Pek çok kokteyl çeşidinin yanında Küba kokteylleri ayrı tutulmuş; mojito’dan cuba libre’ye, pinacolada’dan Ernest Hemingway’in çok sevdiği içki daiquiri’ye hepsi bu başlık altında.

Hayal Kahvesi denildi mi elbette akla canlı performanslar geliyor hemen. Şaşkınbakkal Hayal Kahvesi’nde de her gün değişik performans izleyebileceğimizin müjdesini alıyoruz. Mekânın performans salonu alt katta yer alıyor. Burada pazartesileri stand-up komedi veya tiyatro performansları, salıları ünlüler ve konuklarıyla konser/söyleşiler, çarşambaları cover grupları ve konseptli geceler (80’ler-90’lar), perşembeleri caz performansları, cumaları alışık olduğumuz star konserleri (Teoman gibi), cumartesileri giriş katında DJ performansı ve a capella grupları, pazarları ise canlı karaoke geceleri düzenlenmesi planlanıyor.

Mekânda girişin üstünde bir kat daha bulunuyor. Bu katta özellikle hafta sonları çocuklarını bırakmak isteyenlere uzmanlar eşliğinde organizasyonlar düzenlenmesi planlanıyor. Yine bu kattan dışarı yansıtılan büyük bir ekranla alt kattaki performansların sessiz görüntüleri yoldan geçenlere verilecek.

Sizi bilmiyoruz ama İstanbul’un bu bölgesinde Hayal Kahvesi’nin açılması bizi epey sevindirdi. Karşının çocukları güzel yemekler, iyi müzik ve meşhur Hayal Kahvesi konserlerinden mahrum kalmayacak artık.

Menüden
Kahvaltı tabağı 24 TL
Kral ve Ben pizza 25 TL
Nar ekşili ve cevizli kısır 8,50 TL
Teriyaki soslu somon ızgara 32 TL
Kızarmış dondurma 13 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kazım Özalp Sokak, Yalman Center C Blok 60
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Hafta içi 10.00-02.00, hafta sonu 09.00-03.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler