Hayat Cihangir

Restoranlar Cihangir
Hayat Cihangir

Time Out diyor ki

Cihangir’in en bilinen mekânlarından Cafe Smyrna’nın yanında mezeler eşliğinde rakınızı içebileceğiniz, güzel balık yemekleri yiyebileceğiniz bir restoran açıldı: Hayat Cihangir. Cibalikapı Balıkçısı’nın eski ortağı Tarkan Şahin’in sahibi olduğu Hayat, Tarkan Bey’in Cihangir’de balık ve meze yenilecek yer eksikliği görmesi sonucu burada açılmış. Restoran beyaz masa örtüleri ve sade dekorasyonuyla iç açıyor. Arka taraftaki pencereler apartman boşluğuna değil de sokağa veya bir bahçeye baksa çok daha iyi olacakmış, orası kesin.

Mezeleri aslına sadık kalarak ama kalitesini yükselterek yapmaya çalışıyorlar. Bunu da kaliteli malzeme kullanarak yapıyorlar. Örneğin kullandıkları erken hasat zeytinyağını Ayvalık’ta bir üreticiden temin ediyorlar. Tarkan Bey yemekler, özellikle de mezeler konusunda çok titiz. Giritli, ahtapot salata, levrek marin, topik, cevizli zeytin, kaya koruğu, deniz börülcesi, fava, patlıcan borani, balık turşusu ağzınıza layık mezelerden bazıları. Kabak çiçeği dolması her yerde bulamayacağınız bir lezzet. Ara sıcaklar da balık ve deniz mahsulleri ağırlıklı. Ahtapot ızgara, kalamar tava, balık kokoreç, tereyağlı karides, balık köfte, balık böreği gibi çeşitler var. Parmesanlı midye ve ahtapot beğendi buraya özel lezzetlerden ve tatları harika. Tarkan Bey yeşil salatada minimum sekiz çeşit ot olduğunu söylüyor. Hayat Cihangir’de ana yemeğe ‘Sıcaklar’ başlığı konmuş. Sıcaklar kategorisinde dört seçeneğiniz var: Günlük balık çeşitleri, köfte, antrikot ve kiremitte et sote. Deniz mahsulü ve balık içeren ara sıcaklar ve sıcakların fiyatları mevsimine göre değişiyor. Kaymaklı ayva tatlısı veya dondurmalı irmik helvası da menüdeki tatlılar. Dondurmalı irmik helvasını tavsiye ederiz. À la carte fiyatlara yüzde 10 kuver bedeli eklendiğini söylememiz gerekiyor.

Normalde à la carte servis sunan Hayat’ta 10 kişi ve üzeri gruplar için fiks menü uygulanabiliyor. Her dört kişi için sekiz çeşit meze, yeşil salata, ara sıcak olarak parmesanlı midye ile beraber tercihe göre ahtapot beğendi ya da ahtapot ızgara servis ediliyor. Sıcaklar kategorisindeki dört seçenekten biri sonrasında ortaya serpme meyve tabakları ve Türk kahvesi geliyor. Fiks menüyü limitli alkollü tercih ederseniz kişi başı 75, limitsiz alkollü tercih ederseniz 90 TL ödüyorsunuz.

Sahibi Tarkan Bey’in yılların deneyimini aktardığı Hayat Cihangir, klasik bir meze ve balık ziyafeti çekmek isteyen semt sakinlerinin ideal bir durağı olmaya aday.
 

Menüden
Giritli 10 TL
Parmesanlı midye (adet) 5 TL
Kiremitte et sote 22 TL
Dondurmalı irmik helvası 8 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Akarsu Caddesi 25/1
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 10.00-00.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler