İoki

Restoranlar Sarıyer
İoki

Time Out diyor ki

Uzakdoğu mutfağına gitgide alışan, alışmaktan da öte, müptela olan İstanbullular, bu lezzet için yıllardır yüklü hesaplar ödüyor. Sushi bar ve Japon lokantası olarak hizmete giren İoki bu ‘tuzlu’ alışkanlığı makul bir seviyeye çekerken, müşterilerini leziz ürünlerle ağırlamak amacıyla kurulmuş.

 

Mekân ismini, Japon şef Oki’den alıyor. Baştaki ‘i’ ise İstanbul’un ‘i’si). Deneyimli şef, Hiroşima felaketi sırasında ABD’ye taşınmış bir ailenin çocuğu. Hayatına bu ülkede devam eden Oki, kendini bildi bileli aşçılık yapıyor. Bu sebeple, sadece kendisinin bildiği, reçetesi gizli özel soslarıyla çalıştığı restoranı rakipsiz kılıyor. Sushi’lerden en çok beğenileni, sadece İoki’de tadabileceğiniz Tornado. Dışı kızarmış patates rendesiyle sarılı bu özel lezzette yengeç eti, avokado, salatalık ve İoki sos kullanılıyor. Noodle’lardan en sevilen ise bonfile dilimleriyle yapılan gyuniku udon. Tempura meraklılarının favorisi karışık sebze ve karides panelerin bir araya geldiği mori tempura tabağı. Karidesler çok güzel, en ilginç deneyimse maydanoz paneyle yaşanıyor; çıtır çıtır umulmadık bir lezzet! Sushi’lerinin hafifliği, lezizliği ve gizli reçeteleriyle dikkati çeken mekânda, tatlılardan brownie son derece başarılı.

 

Yakın semtlere paket servis hizmeti de veren restoranın mutfağı 22.30 gibi kapansa da, mekânın kapanması hafta sonları 00.00’ı geçiyor. İstinye’de Yunus Emre Parkı’nın hemen karşısında bulunan İoki’de küçük gruplara özel bir de tatami odası var. Karaoke yapılabilen oda için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Açık havada yaklaşık 20 kişilik oturma yeri olan lokantanın iç alanı oldukça dar. Bu sebeple masalar mutfakla içiçe konumda.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Balabandere Caddesi Kabiller Sokak 105/C
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 12.00-22.30 arasında açık.