Karkas Kasap & Burger & Steakhouse

Restoranlar Sarıyer

Time Out diyor ki

Geçtiğimiz aylarda ekmek aşığı Sandy Abut'un Reşitpaşa’daki mekânı Naan Ovens&Breakfast’tan haberdar etmiştik sizi. Reşitpaşa Doğanevler Caddesi’nde bir harekettir gidiyor. Reşitpaşa’da mahalle içinde bu yaz bir de butik kasap açıldı. Karkas Kasap yaklaşık bir aydır etlerini, kendi ürettikleri mergez sosisleri tam karşısındaki ufak dükkânında pişiriyor. 20 kişilik piknik masası tarzında masasının etrafı bir gün bile boş değil. Öğlenleri et aşerenler, çevrede yaşayanlar, şehrin bir ucundan etin kokusunu almış olanlar koşup geliyor bu ufak mekâna. Izgara köfteden kuzu pirzolaya, dana bonfileden T-bone steak’e, antrikottan taze sosise (merguez), cheeseburger’e ete dair ne lezzetler çıkıyor... İçeri girdiğinizde ızgaradaki et kokusundan ağzınızın suyu akıyor. Etler yanında ezilmiş karabiberli patates ve etine göre hazırlanan özel soslarla servis ediliyor. Burun ve göz akıtan türden hardalları seviyorsanız Karkas’ın kendi ürettikleri wasabi’li hardalı et ile birlikte mutlaka deneyin.

Tüm bunların arkasında kim var diye merak edenleri de aydınlatalım.

Karkas’ın Kurtköy’de bir çiftliği var. Hayvanların yetiştirilmesi, barınması, otlanması, kesimi, reyona çıkışı ve sofraya konmasında tüm aşamaları birebir kendileri kontrol ediyor. Bu sistemde hata payı neredeyse yok denecek kadar az; etler güvenilir ve leziz.

Kasap’ta T-bone steak ve New York steak dry-aging yöntemiyle dinlendiriliyor; kasap köfte, kuzu, dana füme, döş etinden hazırlanan hamburger eti, dana etinin baharatlarla işlenmesiyle elde hazırlanan kıvamlı sosis merguez karşı dükkânlarında pişirilmek üzere her daim hazır. ABD’de Morton’s Steakhouse’da et yeme şerefine erişmiş olanlarınız varsa, benzer bir mutluluğu şehirde burada yakalayacaklarını düşünüyoruz.

Önder Şahin'in işi Karkas Et. Mekânın danışmanı da Defne Koryürek. Uzman oldukları et konusunda şehirde et yiyecek yer bulamamaktan yakınıp, butik bir kasabın eksikliğini görüp Karkas Et ile duruma el atıyorlar. Mekân seçimlerinde ilk satırlarda andığımız Naan'ın da etkisi büyük. Ekmeklerine bayıldıkları Naan için sürekli geldikleri bu cadde akıllarını çeliyor. Karkas da zaten ekmeğini Naan'dan alıyor. Bu caddenin hızlı bir değişim içinde olduğunu da belirtmek gerek. Karkas Kasap'ın yanında Kavaklıdere'nin butik bir şarap dükkânı açacağına dair de duyumlar aldık. Reşitpaşa'da Doğanevler Caddesi'ne daldınız mı ete, ekmeğe ve şaraba doyup çıkabilirsiniz artık.

Karkas’ta ayrıca köy yumurtası ve beyaz et de bulmak mümkün.

Menüden:
Köfte porsiyon 13 TL
Dana bonfile (220 gr) 38 TL
T-Bone (500gr) 50-55 TL
Taze sosis (merguez) 15 TL
Cheeseburger 15 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Doğanevler Caddesi 64/A
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Kasap her gün 08.00-20.00, restoran 12.00-23.00 arasında açık.