Kaset

Restoranlar Moda
Kaset

Time Out diyor ki

Bir gün Twitter’da gezerken elinizde tuttuğunuz derginin geçmiş bir sayısı hakkında ‘aylık Karaköy’ü ve Moda’yı övme dergisi’ diye başlayan bir paylaşımla karşılaşmıştık. İnceden dokunduran, yerinde bir yorum açıkçası; mesela bu ay da yeme içme sayfalarımızın büyük bir bölümü bu iki semte ayrılmış durumda. Ancak bundan birkaç sene önce benzer bir yorumda Moda da işin içine katılır mıydı, işte orası tartışılır. Özellikle içinde bulunduğumuz sene iyice ivmelenen bir hızla türüyor yeni yerler Moda’da. Geçtiğimiz aylarda Oyun Atölyesi’nin hemen yanındaki binanın da inşaat halinde olduğunu görünce örümcek hislerimiz zil çalmış, yeni bir yer açılacağını sezip takibe almıştık hemen. Sonradan işin aslını öğrendik, meğer burası Beşiktaş’taki Kaset’in Kadıköy çıkartmasıymış.

 

Bilmeyenler için özet geçelim, Beşiktaş’ta Kaset Bahçe ve Kaset Bistro adında iki adet güzide mekân vardır, hatta aralarından Bahçe olanını 2013’te geniş açık alanı ve “Ben salaşım,” diye bas bas bağırmadan rahat olmayı becerebilen ortamı sayesinde Yeme İçme Ödülleri’nde ‘En İyi Buluşma Mekânı’ kategorisinde aday göstermiştik. Beşiktaş’la özdeşleşmesi sayesinde bu iki yer dışında şubeleşmeyle pek işi olmayacak bir yere benziyordu Kaset kardeşler. Kaset Kadıköy’ün işletmecisi Ufuk Ziya durumun hâlâ öyle olduğunu söylüyor, amaçları İstanbul’un her yerine yayılmak değil. Moda’yı seçmelerinin başlıca sebebi Beşiktaş’taki Kaset’in bir hayli Kadıköylü müdavimi olması, yani Kaset’i zaten sevenlerin bulunduğu bir yere sıçramışlar. Kısacası onlara “Siz vapura atlamayın, biz geliriz,” demişler. Arkadaşları için Anadolu Yakası’na geçmeye burun kıvıranların kulakları çınlasın.

 

Diğer Kasetlere göre daha geniş bir menüsü var ve onların aksine bir konuda yoğunlaşmıyor, menüsünü kalabalıklaştırmaktan çekinmiyor. Roka yatağında erik soslu sote sebzeli Pekin ördeği (29 TL) de bulabiliyorsunuz, Antep’te tercih edilen şekilde yumurtası buharda az pişen grit usulü menemen de (9,50 TL). Menüsünün şu aralar en çok tercih edilen yemekleri arasında ise Norveç somonu ızgara (24 TL) ve dört peynir soslu bonfile (31 TL) var; hatta Emmental, Edam, Parmesan ve Rokfor peynirli sosunu kısa sürede bitirip ek isteyen çok oluyormuş. Patates ve coleslaw ile servis edilen burgerlerinin fiyatları 15-19 TL arasında değişiyor; ekmekler Kaset’in mutfağından çıkıyor, burger köftesinin kalın çekilmesine ve ortasının sulu kalmasına özen gösteriliyor. Hemen hemen her kokteyllerini sürahi halinde de sunuyorlar ve formüllerinin bardakta sipariş ettiklerinizle aynı oranları koruduğunun altını çiziyorlar.

Üç kata yayılmış durumda Kaset Kadıköy, en alt katında mutfağı dikizlerken bilardo oynayabileceğiniz bir bilardo masası var. Önümüzdeki aylarda arka tarafına geniş bir bahçe, orta katına da bir sahne kurulması planlanıyor; ama şimdilik sokakla hemzemin ve gayet ferah olan girişinden yer kapmak en iyisi.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kadıköy Dr. Esat Işık Caddesi 5
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazar-perşembe 10.00-01.00, cuma ve cumartesi 10.00-02.00 arasında açık.

Nearby Restoranlar