Konsolos

Restoranlar Şişhane
3 5 yıldız üzerinden
Konsolos

Time Out diyor ki

3 5 yıldız üzerinden

Burası Çapa imzalı mekânlar arasından en resmisi, en ciddisi. Biraz konsolosluk binasının ihtişamından, biraz dekorasyonun iddiasından, biraz da kapıda karşılanma merasiminden olsa gerek içeri girer girmez “Yeteri kadar şık mıyım?” kaygısı sarıyor insanı. Mahmut Anlar imzalı dekorasyon yıldızlı pekiyiyi kapıyor. Duvarları, masaları, ufak tefek detayları bir müzedeymişcesine saatlerce inceleseniz sıkılmıyorsunuz. Siyahın hakimiyetindeki loş ortam bahsi geçen ciddi ambiyansın temel yapı taşı. İç mekân yaklaşık 90 kişi ağırlıyor. Açık hava isteyenler için dışarıda da masaları var.

Konsolos’un ‘fine-dining’i yeniden tanımlama’ iddiasındaki mutfağında executive şef Mehmet Güler ve sous chef Uğur Ekren var. Menü dünya mutfağının Türk mutfağıyla dengeli bir bileşimi. Paylaşımlık menüsünde tavuk kanatlı, kuzu küşlemeli, kokoreçli gibi seçenekleri bulunan, buharda pişmiş bun’lar dikkat çekiyor. Pita ekmeğiyle servis edilen Boşnak etli humus (30 TL), ağızda eriyen bebek enginarların türlü mevsim yeşillikleriyle sunulduğu enginar trio (36 TL) paylaşımlık menüsünün asları. Ana yemeklerde et, tavuk, balık üçlüsünden seçenekler var. Kırmızı et sevene yeşil mercimekli erişte üzerinde sunulan ağır ateşte pişmiş kuzu incik (85 TL), balıktan şaşmayanlara 61°C Somon (80 TL) hitap edebilir. 61°C Somon, adından anlaşılacağı üzere sous vide yöntemiyle 61°C’de 17 dakika pişiyor. Böylece balık epey diri kalıyor. Balığı aromasıyla, kokusuyla, rafine bir şekilde yemeyi sevenler için ideal. Her konuda servis ekibine gönül rahatlığıyla danışabilirsiniz, epey bilgili ve yardımseverler. Yine böyle kararsız bir anda, tatlı faslında servis ekibinin önerileri Passion Fruit Pudding (28 TL) ve Nitro-Profiterol (27 TL) oluyor. Aklınızın aşureli (20 TL), yeşil elmalı (22 TL) ya da rakı-peynirli (19 TL) sorbelere kayması ise an meselesi.

Konsolos’ta öğle ve akşam yemeği servislerinin yanı sıra beş saati çayları ve pazar brunch’ları var. Brunch’larda Kürşat Başar Trio feat. Ayşen eşliğinde caza da doymak mümkün. Konsolos’a ister öğle yemeğinde ister beş çayında gidin, rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Elif Eren Altınarık

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Meşrutiyet Caddesi 56
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazartesi-cumartesi 19.00-01.30 arasında açık. Pazar brunch'ı 11.00-16.00 arasında.