Kozmonot

Restoranlar Topağacı
3 5 yıldız üzerinden
Kozmonot

Time Out diyor ki

3 5 yıldız üzerinden

Havaların soğumasıyla Nişantaşı ahalisi Topağacı’na doğru göç etmeye başladı, bu hareketi tetikleyen mekânlar arasında aslan payı kuşkusuz Kozmonot’un. Soğuk savaş yıllarındaki Sovyet uzay araştırmalarından esinlenilerek tasarlanmış bir gastro-pub Kozmonot.

Esin derken bir-iki ufak dokunuş beklemeyin, baştan aşağı bir Sovyet uzay üssü. Girişte hemen karşınıza çıkan Yuri Gagarin’le Neil Armstrong’un öpüştüğü (hem de ağızdan!) mural çalışması, astronot kaskları, uzaya çıkmak için bir görev ediniyormuşsunuz gibi elinize tutuşturulan dosya şeklindeki menü; bunların hepsi gezip eğlenebileceğiniz ufak bir müzeye dönüştürmüş Kozmonot’u. Tasarımının mekânın kalbinde yatması şaşırtıcı değil, tasarım şirketi Design Parallax’ın ortakları Zümre Humbaracıbaşı ve Göksu Şener, Kozmonot’un sahipleri. Büyükada’daki Akasya’da şeflik yapmış olan Mert Karuk’un başında durduğu mutfaktan gravyer peynirli dana sosis veya domuz sosis (23 TL), 200 gr’lık burger köftesi ve barbekü sosla yapılan Kozmonot Cheeseburger (30 TL) gibi tabaklar çıkıyor. Paylaşımlık tabaklar da mevcut ama ortaya atıştıracak bir şeyler söylemek isterseniz tavsiyemiz beyaz trüflü, parmesanlı ve frenk soğanlı patates kızartması (13 TL) olur. Parentez’den tanıyabileceğiniz Orkun Taşçı yönetimindeki barında Sputnik, Buzz Aldrin gibi yine fezaya göndermeler yapan isimlere sahip kokteyller yapılıyor.

Uzay teması mekânın tuvaletinde bile devam ediyor, işinizi görürken etrafınızdaki ekranlardan uydu görüntülerini izleyebiliyorsunuz. Hava karardıkça mekân iyice kalabalıklaşıyor, yer bulmak da biraz zorlaşıyor. Enteresan olan Nişantaşı’nda Corridor ve Touchdown civarlarında takılan, orta yaşlardaki arkadaş gruplarının da favori meskenlerini terk edip yavaştan Kozmonot’a ve Topağacı’na doğru kayması. Şehrin şu aralar muhtemelen en popüler yeri, eşi benzerinin olmaması en az bir ziyareti hak ettiriyor.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Prof. Dr. Müfide Küley Sokak 9, Topağacı
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazartesi-perşembe 11.00-01.00, cuma ve cumartesi 11.00-03.00, pazar 09.00-01.00 arasında açık.