Külhanbeyi

  • Restoranlar
  • Şişhane
Külhanbeyi'nin sahibi ve barmeni Kevin Patnode
Fotoğraf: Murat Tekin
Reklâm

Time Out diyor ki

Neden her kokteylin ismi İngilizce olmak zorunda, neden yerli gibi gözüken bir kokteyl barımız yok?

Bu soruları aklımıza sokan kişi Tünel’de Külhan Beyi adında bir kokteyl barı açan Amerikalı Kevin Patnode. Gelin çıkın işin içinden.

Zamanı geriye saralım. Kış aylarında New York’ta barmenlik, yazları da İstanbul’da eğitmenlik yapan Kevin Patnode bir gün Nişantaşı’ndaki NOPA’nın baş barmeni olması için bir teklif alır ve bu fırsatı tepmez. Sadece üç senedir profesyonel olarak barmenlik yapmasına rağmen geçtiğimiz senenin Diageo World Class yarışmasında Türkiye birincisi, dünya yedincisi olmayı başarır. 2015’in sonunda ise bardaklarından antika eşyalarına her detayını bizzat toplayarak Tünel’deki The House Café’nin alt katına Külhan Beyi’ni açar.

Külhan Beyi sadece 25 kişi alıyor, rezervasyon yapılmıyor; kapıda kalanlara yer açılınca telefonla haber veriyorlar. Anlayacağınız geceyi sonlandırmak için değil, geceye başlamak için ideal bir yer. Patnode, misafirleriyle sohbet edip onlara özel kokteyller yaratmayı tercih ediyor ve “Kokteyl zengin işi olmamalı,” diye ekliyor. İçinde yağlı fıstık ezmesi olan ‘Balkonsuz Ev, Göbeksiz Erkek Olmaz’ gibi, yaratıcı kokteyl formüllerine içerikleriyle örtüşen komik isimler koymuş. Tünel’in kazanının yer aldığı eski külhanı mesken edindiği için barına ‘Külhan Beyi’ adını vermiş; yerli bir esnaf havası vermek için beyaz önlükler giymeyi de ihmal etmiyor… Bir yabancının İstanbul’a gelip mekân açmasından bahsederken Maksim Gazinosu’nun kurucusu Frederick Thomas’ı örnek veriyor. Anlayacağınız Kevin Patnode sadece dersine iyi çalışmakla kalmamış, bu şehri ortalama bir İstanbulludan daha fazla seviyor ve tanıyor. 

Ayrıntılar

Adres:
Tünel geçidi
İstanbul
İletişim:
(___) ___ __ __
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler