La Mouette

Restoranlar Galatasaray
La Mouette

Time Out diyor ki

Tomtom Suites’in terasında açıldı La Mouette. Fransızca’da martı anlamına gelen restoranın şefleri Amerika ve İsviçre’de eğitimini tamamlamış, bu ülkelerdeki ünlü şeflerle çalışmış Üryan Doğmuş ve Cihan Kıpçak. İstanbul’da ise son zamanda Üryan Doğmuş Mikla’nın, Cihan Kıpçak ise Mimolett’tin mutfaklarının havasını solumuş. Manzara güzel, ortam romantik ama tüm bunlar inanın birazdan bahsedeceğimiz yemeklerin yanında solda sıfır kalır. La Mouette Türk mutfağının gerçek anlamda modern bir yorumunu bulabileceğiniz şehrin en sıkı fine-dining restoranlarından biri.

Karpuzu Ezine peyniriyle yemenin gelenek olduğu bir toplumda, bu gerçekliğe bağlı çalışan bir mutfaktan ne çıkabilir dersiniz? Ezine peynirini sorbet haline getirmek kimin aklına gelir, ya da kim bunu tam kıvamında hazırlar? Ezine sorbet yeşil filizler ve francala ekmek dilimi ile servis edilen karpuz salatası La Mouette’te alınabilecek en keyifli başlangıçlardan biri. Preslenmiş kavun ve misket limonu confit ile gelen ördek pastırma ise yine bir o kadar iddialı. Portakal kokulu sebze kreması ve zeytinyağlı enginar ile limonlu karides ise neler çağrıştırıyor size? Aklınıza gelmeyecek kombinasyonlar, birleştirmeler ve inanılmaz lezzetler tadabileceğiniz bir mekân La Mouette. Menü mevsimsel olarak kısa sürelerle değiştiriliyor. Bu da demek oluyor ki La Mouette’e her seferinde heyecanla gitmek için bir sebebiniz var.

İştah kabartan başlangıçlarla devam edelim. Es geçmemeniz gereken bir diğer başlangıç ise meze kremaları ile servis edilen küsleme böreği. Servis edilen tabağı bir tuval ve aynı zamanda bir palet olarak kullanan iki şef, sunumlarıyla iştah kabartmaya yetiyor. Hatta o kadar estetik ki görünümleri, yemeğe kıyamadığınız, bir süre tabağa bakıp dalıp gittiğiniz de olabiliyor. Sacda bıldırcın, tava barbun ve zeytinyağlı enginar ve portakal kokulu sebze kreması ile gelen limonlu karides de diğer alternatifler arasında. Şu anda portakal kokulu sebze kremasına takılmış olduğunuzu, aklınızda ve dilinizde bu tatları birleştirip çağırmaya çalıştığınızı biliyoruz.

Av hayvanlarına meraklıysanız ördek pastırmadan sonra ana yemek olarak tavsiyemiz cevizli sade kek ve glaze edilmiş havuç taglietelle ile gelen ördek göğsü. Bizim favorimiz ise safranlı gül suyu ile glaze edilmiş, elma ve patates püresi ile servis edilen sote bonfile. Akıllara zarar, son derece başarılı bir reçete.

Tüm bu yemeklerin yanında yanınızda oturan sevgilinizin, romantik ortamın ya da Boğaz ve Haliç manzarasının farkına varmamanız olası. Tatlı ziyafeti çekmekten de alıkoymayın kendinizi. Earl grey şerbeti ile ayran panna cotta, fırınlanmış badem ve vanilya kokulu kaymak kreması ile ‘zerdali’ kayısı püresi, kızılcık şurubu ile roze granitalı su muhallebisi, ‘mi cuit’ sıcak cikolatalı kek, tahinli-pekmez parfe ve favorimiz sahlep dondurması ile gelen serin çilek Velouté alternatifleriniz arasında. Son dönemde yediğimiz başlangıçtan, ana yemeğine, tatlısından atmosferine en iyi yemekti diyebiliriz. En kısa zamanda yolunuzu Tomtom’a düşürün. Rezervasyonun şart olduğunu da belirtelim. Mekân kapasitesi oldukça sınırlı.

Menüden:
Karpuz salatası 18 TL
Ördek pastırması 22 TL
Kuzu antrikot 45 TL
Sote bonfile 46 TL
Çilek Velouté 18 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Boğazkesen Caddesi Tomtom Kaptan Sokak 18
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazar hariç her gün 19.00-23.30 arasında açık.