Le Fumoir

Restoranlar Beşiktaş
Le Fumoir

Time Out diyor ki

Mekânın konsepti ayrıcalıklı bir servisin gereksinimleri etrafında şekillenmiş. Mekân sigara kullanımından ve alkol alımından öte bir tecrübe vadediyor ve özel müşterilerini gurme lezzetlerle buluşturuyor. Le Fumoir’da Hennessy, Martel, Remy Martin’in birinci sınıf konyakları, Macallan, Ardberg ve Glenmorangie’ın en kaliteli maltları, Çırağan’da sadece Le Fumoir’da kadehte servis alabileceğiniz çok özel yerli, yabancı şaraplar-şampanyalar ve kişiye özel hazırlanmış humidor’larında purolar tatma düşüncesinin kimilerini fena cezbedeceği kesin.

Mekânın hitap ettiği kitle belli. Haliyle oturum da buna göre ayarlanmış, seyrek ve birbirinden farklı. Dekorasyon da dışarıdan geçen birinin kafasına uzatıp bakmaya çekineceği cinste, daha doğrusu talebini ve arzını ortaya koyan bir görünüm kazandırılmış. Mekâna çocuk girmesi yasak. İçeride DJ Salih Saka’nın seçtiği parçalar çalıyor. Bu otantik ortamın oturma gruplarında birbirinden farklı mobilya tasarımları yer alıyor; Le Fumoir için özel yapılmış dış mekân hissini kuvvetlendirecek şezlong formunda sandalyeler var.

Mekâna fuşya, kahverengi ve doğal taş renkleri hakim, kumaşlarda ise deri ve bambu. Le Fumoir’ın tüm modern çizgisinin yanı sıra oryantalist çağrışımlarını da hissetmemek mümkün değil. Saray’ın cephesindeki dantel etkiler mekânı çevreleyen dekoratif kesimli motifli çatıya taşınarak mekânın hem çevresi hem de Saya dokusuyla uyum sağlanmış. Tüm bu oryantalist çağrışımların yanı sıra dekorasyona uzakdoğu çizgileri hakim. Yerler ahşap, masaların üzerinde ikebanayı akla getiren tekli çiçek düzenlemeleri yer alıyor. Servis yapılan bölge ortada değil; arka tarafta yer alıyor. Mekân bahçenin ortasına kurulmuş bir salon havasında. Bir sehpa üzerinde cigar aficionado dergileri, puro kültürü ve geleneğiyle ilgili kitaplar yer alıyor.

Konsepti çözdük diye tahmin ediyoruz ama bu bahsettiğimiz sehpanın altında duran biri antika, biri sıradan görünümlü tavlaya anlam veremedik. O mekânda birinin tavla oynadığı düşüncesi, dekor olduğunu düşünmek kadar saçma geldi bize. Şimdilerde sigara ve tütün tiryakileri rahat, havalar ısındığı için sigarayı dışarıda içme zorunluluğu koymuyor ancak kışa işler yine tersine dönecek. Le Fumoir mekânı ile bu sorunu tüm bir yıl boyunca tamamen açık havada gideriyor. Şimdiden kışı merak edeceğinizi sanmıyoruz ama yine de bilgilendirelim. Kışın bio-ethanol yakıtlı çevreye hiçbir zararı olmayan, mekân için özel olarak tasarlanan şömine ve elektrikli ısıtıcılarla ısınacak Le Fumoir. Gusto sahibi İstanbullulara duyrulur!

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Çırağan Palace Kempinski
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.00-01.00 arasında açık.