Lokanta Armut

Restoranlar Sarıyer
4 5 yıldız üzerinden
Lokanta Armut

Etiler’in sosyetik merkezinden uzaklara saklanan, mumlarla donatılmış beyaz örtülü masalara açılan kapıyı bir Illuminati toplantısı için açmadık. Hedefimiz şef Burak Zafer Sırmaçekici ve Tülin Bozüyük’ün ortaklaşa kurdukları Lokanta Armut. Reklam geçmişinden sonra hayallerindeki aşçılığa zıplayan Sırmaçekici’nin kaptanı olduğu, kelimenin tam anlamıyla bir şef restoranı burası.
 

Yemekten önce üç çeşit tereyağı eşliğinde sıcak sıcak masaya gelen ekşi mayalı ekmeklerden dondurmaya mideye indirebileceğiniz her şey burada üretiliyor, her tabak şefin dokunuşlarıyla akılda kalıyor. Ağır ateşte pişirilip didiklenerek eski kaşarlı patates püresi üzerinde sunulan dana antrikotun da (46 TL); portakal, domates ve zeytinyağı dolu bir kavanozda lezzetinden bir tutam bile kaybetmeden pişen somonun da (28 TL) benzerini başka yerde bulmak zor. Kısa ve sade menü her ay değişmeye meyilli, mesela ıspanak sezonunun geçmesiyle rokfor, ceviz, ballı hardal ve ızgara armutla renklenen körpe ıspanak salatası (19 TL) son günlerini yaşıyor. Tatlı seçenekleriniz ise vanilyalı dondurmalı elmalı baklava ve limon pelteli yoğurt panna cotta (ikisi de 14 TL). Operasyonun içki kısmı da yine işinin ehli birinden, genel müdürlüğünü yaptığı bağ evi sayesinde kalitesine oranla düşük sayılabilecek fiyatlarda şaraplar sunan Tülin Bozüyük’ten soruluyor.

 

Mekânın yeri biraz ücra gelebilir. Ama aslında Etiler, Bebek, İstinye gibi yerlere yakın; sadece alışkanlıklardan uzak bir noktada. Yanı başındaki Ferrari bayisi sayesinde Ferrari sahiplerinin sık sık tercih ettiği yerlerden biri olmuş bile. Tabii Ferrari’niz olmasına gerek yok, gösterişten uzak ağırbaşlı bir yemek deneyimi için rotayı Armut’a çevirmeniz yeterli. 

Yayınlandı:

Mekan adı: Lokanta Armut
İletişim:
Adres: Atatürk Caddesi 6/B
İstanbul

Çalışma saatleri: Pazartesi-cumartesi 18.00-00.00 arasında açık.
Static map showing venue location