Maçka Günaydın Et Restaurant

Restoranlar Maçka
Maçka Günaydın

Time Out diyor ki

100 yıl öncesine gidelim. El maharetleri ve yemek hazırlıklarına adanan zaman şimdikinden çok daha kıymetli, makineler yok... Zor olduysa günümüz koşullarında bunları hayal etmek ağır ateşte pişen pamuk gibi bir etin tadı gelsin damağınıza, yumuşaklığı... Et hürmetine zamana hakettiği değeri verdiğimiz, işi aceleye getirmememiz gerektiği konusunda bizi hâlâ ikna edebilen ender kalıplardan biridir bu. İşte tam orada durun. Sizi kıvama getirdik, derhal konuya giriyoruz.

Yeni kebap restoranıyla Şaşkınbakkal’da Tike’nin sahildeki yerine yerleşen Günaydın bu ay Swissôtel’in hemen yanında bulunan Naz Cuisine’in eski adresine de bir kebap restoranı açtı ama bu girişim, menüsüyle Günaydın’ın bildiğiniz kebap konseptinden farklı. Restoranın mutfağı Gaziantep’in kebap geleneğine eski usül pişirme teknikleri, yerel ve yöresel malzemeleriyle saygıda kusur etmeyecek şekilde tasarlanmış.

 

Günaydın’ın kendi çiftliğinde üretilen etler yeni teknolojilerden tamamen arındırılarak 100 yıl öncesinde olduğu gibi tüm aromasını koruyacak şekilde ceviz kütükte satır bıçaklarla kesilip taş dibekte dövülerek kendi öz sularını kaybetmeden kıyma haline getiriliyor. Pirinç, buğdar, bulgur ve mercimek ise Karataş adı verilen tırtıklı taştan yapılan el değirmeni ile una dönüştürülerek öğütülüyor. Ayran ahşap yayıklarda doğal yoğurt ve su kullanılarak eski yöntemlerle hazırlanıyor.
 


Günaydın’ın kurucu ortaklarından Cüneyt Asan’ın et kültürüne eski değerleriyle, tadıyla saygı duruşunda bulunduğu bu restoranda bildiğinizden çok daha farklı kebaplar, mezeler tadacaksınız. Başlangıcı yuvalama çorbasıyla yapmanızı öneririz. Kebaba geçmeden mutlaka bir Gavurdağve Pirpirim Salatası söyleyin. Adını esas malzemesi semizotunun Antep’teki adından alan Pirpirim’in son zamanlarda tattığımız en başarılı salata olduğunu itiraf edelim. Taptaze, kütür kütür semizotlarıyla hazırlanıyor, hafif ekşili ve tam kıvamında. Gavurdağ’ın ise kesinlikle ruh ikizi, birlikte çok güzel gidiyorlar.

 

Lahmacun yanında masanızda hazırlanan ılık patlıcan sövme ile geliyor. Kebaplar ise Günaydın’ın menüsüne aşina olanların bildiği lezzetler... Klasik Antep, sebzeli ve fıstıklı gibi çeşitler var ama etinin hazırlanışıyla aroması çok daha zengin. Tüm bu saydıklarımızı, eski usul yöntemlerle hazırlanan etleri ve Antep mutfağından diğer lezzetleri tatmak üzere Günaydın’ın Maçka’daki adresine ilk fırsatta uğrayın deriz. 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Swissôtel The Bosphorus, Istanbul. Bayıldım Caddesi 2
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.00-23.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler