Ma'Nâ

Restoranlar Karaköy
Mana

Time Out diyor ki

Karaköy sanat, yeme-içme ve eğlence alanlarında geçici bir hevesten ibaret olmadığını artık ispatladı. Bunu sadece Karaköy’e akın eden İstanbullulardan değil bu semtte kendine yer açan yeni mekânlardan da anlıyoruz.

Ma’Nâ, Karaköy’ün yenisi ama öyle yakışmış ki yerine, yıllardır orada sanırsınız. Rıhtım Caddesi’nde Fransız Geçidi’nin sağ kanadına zarifçe yerleşen bu yeni mekânın nostaljik havası da bunda etkili. Masalarındaki beyaz örtüler, duvarlarındaki eski fotoğraflar, barın üstündeki fayanslar ve pek çok küçük detay sizi bir asır öncesine taşıyabilir. İstanbul’un eski meyhanelerine özlem duyanlardansanız tam size göre. Tam anlamıyla geleneksel bir meyhane.

 

Nostaljik bir meyhane hayalinin peşine düşen bir ailenin ürünü. Kendilerini öne çıkarmaktan hoşlanmayan bu aile üyelerinin isimleri bizde saklı. Mekânın anlamı ve hayatlarındaki yeri çok önemli olduğu için Ma’Nâ ismini uygun görmüşler.

Klasik meyhane kültürünü yaşatmayı hedefleyen ve rakı-balık döngüsünde kalmak istemeyen Ma’Nâ’da balık yok. Yeni meze denemeleri, füzyon, farklı mutfaklardan esintiler de yok. Ama geleneksel pek çok çeşit meze ve ana yemek var. Mutabel, ıspanak kökü, topik, domatesli pastırma turşusu, yaprak ciğer, mücver, meyhane pilavı, beğendili kuzu dilimleri menünün en sevilenleri arasında. Bizim tadına baktıklarımızdan ise mantar, arpacık soğan ve biberli et yemeği papaz kavurma ve kuş üzümü, kuru üzümle bezenmiş kaskarikas isimli kabak yemeğini şiddetle tavsiye ediyoruz.
 

Ma’Nâ’da kapsamlı bir rakı menüsü bekliyor sizi, üç farklı çeşitte de rakı bardağı. Klasik meyhane elbette müziksiz olmaz. Canlı müzik yok ama Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi isimlerin sesi ve Türk Sanat Müziği tınıları eksik olmuyor mekânda.

Mekân sahipleri de misafirleriyle yakından ilgilenmekten memnun görünüyorlar. Ancak meyhane kültürünün ciddiyetini bozduğunu düşündükleri gürültülü eğlenen kişilere de sıcak bakmadıklarını saklamıyorlar. Ma’Nâ’da bir akşam yemeğinin ortalama fiyatı 120-160 TL arasında değişiyor. Karaköy’den bir tatlı huzur almak isterseniz deneyin deriz.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Rıhtım Caddesi, Fransız Geçidi 53/8
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Hafta içi her gün 12.00-00.00 hafta sonu ise 14.00-00.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler