Meze by Lemon Tree

Restoranlar İstiklal Caddesi
Meze by lemon tree

Time Out diyor ki

Oteli kapatıp İstanbul’a okul yıllarındaki hayalleri olan ‘bir meyhanemiz olsun bizim olsun’u gerçekleştirmeye gelmişler.

 

Eski İstanbul meyhanesi havalı mekân ufacık. Yedi tane masası, bir de hemen girişte yüksek oturum bir bölümü var. Dekorasyonu genel olarak sade, detaylar ise renkli. Küçük renkli parçalı lambaları, mekânı sokaktan ayıran boydan boya camların üst kısmındaki renkli camların –kırmızı ve yeşili hariç hepsi eski evlerden toplanmış-her biri özel olarak alınmış. Merdivenlerin karşı duvarında asılı çerçevelerde Pera Palas’ın hisse senedleri, Selahattin İçli’nin ‘Ayrılık Var Çıkan Falda’ şarkısını ilk notalara döktüğü sayfalar ve salonda kapının hemen yanındaki kolonda bulunan Atatürk’ün Ankara Palas’ta katıldığı bir davette çekilen fotoğraf mekânın ömrünü üç-beş aydan yıllara uzatıyor adeta.

 

Tahmin edeceğiniz üzere menü meze ağırlıklı. Sunumları ise çok özel. Mekâna özel acılı salata bir kaçık ile küçük bir bardakta suplası metak tabak ile, soğuk mezeler seramik kaşıklarda, fener balığı kavurma pişirildiği özel tavada servis ediliyor. Haydari, pilaki, fava gibi geleneksel tatların ve balıklı mezelerin yanı sıra sürekli yeni tatlar deniyorlar. Tabii mezelerin mevsimsel olarak hazırlanıyor olmasıyla da sürekli yenileri ekleniyor.

 

Menüden bildiklerinize takılmaktansa adını bilmediklerinizden, daha önce hiç tatmadıklarınızdan sipariş vermenizi öneririz. Kestaneli soğan, tahinli patlıcan ezme ve köpoğlu bunlardan birkaçı. Yemekler gerçekten çok lezzetli, abartısız konuşuyoruz inanın. Mezelerin dışında, salatalar, dana ciğer, gül göreği, biberli büyük karides tava, uskumru dolma gibi sıcak başlangıçlar, ızgara kuzu pirzola, köfte ve dana şiş gibi et çeşitleri, kalkan tava, akya kokoreç, fener balığı kavurma kağıtta levrek ve mevsimine göre balık çaşıtleri, peynir tabakları ve tatlı olarak ballı, bademli, cevizli, kaymaklı muz ve tahin helvası sufle mevcut. Tatlıyı es geçmeyin; özellikle suflesi bir harika.
 

Arzu edenler iki kişilik menülere de takılabilir. Sebze ağırlıklı menü Ege Esintisi; mezelerden seçeceğiniz beş çeşit, peynirli çoban salata, mücver ikilisi, kağıtta levrek ve meyve kişi başı 45 TL. Kırmızı et ağırlıklı Çilingir Sofrası; mezelerden seçeceğiniz beş çeşit,  gül böreği, pastırmalı sıcak humus, ızgara dana şiş ya da ızgara köfte ve ballı, bademli, cevizli, kaymaklı muz kişi başı 50 TL. Balık isteyenler için ise İstanbul Tarzı’nda yine seçeceğiniz beş çeşit mezeye, biberli büyük karides tava, akya balığı kavurma ya da kalkan tava ve tahin helvası sufle eşlik ediyor. Fiyatı kişi başı 55 TL.

 

İçki menüsü ise birçok yerde bulamayacağınız çeşitleri ve açıklamaları kapsıyor. Şarap menüsünde İtalya-Toskana, ABD-Kaliforniya, Fransa-Bordeaux, Languedoc, Rhone, Arjantin-San Juan, Şili-Valle Central bölgelerinden şaraplar mevcut. Şaraplar ödülleri, özellikleri ve önerileriyle menüde ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor. Şarapların yanı sıra rakı, votka, cin, malt viski ve konyak çeşitleri var.

 

Meze by Lemon Tree’nin lezzet denemelerini yakından takip eden, mevsimlerin değişimini yeni mezeler ile kutlayan sıkı müdavimlerine bir adım daha yaklaşmak için gelip bir tadına bakmanızı, havasını solumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Menüden
Kestaneli nar ekşili soğan,
Nohutlu ıspanaklı hardallı levrek,
Üç çeşit biberli ısırgan boranisi,
Sebzeli Granyos balığı güveci (bir porsiyon)
Izgara kuzu pirzola, sıcak gavurdağı ve perdeli meyhane pilavı ile (iki porsiyon)
Tahin helvası sufle, Maraş dondurması ile (iki kişilik)
35'lik bir şişe rakı (Yeşil Efe/Yeni Rakı)
(+bir çeşit meze ve kahve/çay ikramı)
Kişi başı 75 TL+KDV

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Meşrutiyet Caddesi 83/B
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 18.00 23.00 arası açık.