Mezzaluna Express

Restoranlar Şişli
Mezzaluna Express

Time Out diyor ki

Mezzaluna’nın has İtalyan pizzalarının seneler içinde tadı da kalitesi de hiç bozulmadı. Sarılı lacivertli dekorasyonu, karikatürize edilmiş mezzaluna logosu yerine daha sade ve modern tasarımlı Mezzaluna Express, ama menüdeki çeşitler Mezzaluna’lardakinden çok da farklı değil. Daha az çeşit içeriyor, fiyatlar daha uygun, belki porsiyonlar birazcık daha ufak. Caprese mozzarella, somon carpaccio, şarküteri tabağı ve İtalyan mutfağının bize göre en güzel antipastilerinden parmesanlı patlıcan gibi başlangıçlar, salatalar (hepsini değilse bile dört tanesini küçük boy olarak da sipariş edebiliyorsunuz), brokoli ve minestrone çorbaları ve pek tabii ki hamurişleri var.

Mezzaluna için bir ilk olan makarna-sos serbest eşleştirme sistemi kullanılıyor. Buna göre penne, rigatoni, spaghetti, pappardelle (taze) , fusilli ve linguine (taze) formlarından birini seçip, ‘al pomodoro, basilico e mozzarella’ (domates, fesleğen ve mozzarella’lı), ‘all’arrabbiata’, ‘pesto’, ‘funghi’ (porcini mantar ve kremalı), ‘bolognese’, ‘quattro formaggi’ ve ‘tonno’ (ton balığı, siyah zeytin, kapari ve domatesli) soslarından biriyle eşleştiriyorsunuz. Tüketiciye her ne kadar özgürlük verse de mutfak konusunda tutucu olanları spaghetti all’arrabbiata, pappardelle bolognese gibi gelenekselin dışına çıkan tabaklar rahatsız edebilir. İki çeşit fırında makarna bulunuyor: Lasagna alla bolognese (lazanyası ev yapımı) ve canneloni di ricotta e spinaci (ricotta peyniri ve ıspanaklı, domates soslu cannelloni).

Sıra geldi yazının başından beri okumak için sabırsızlandığınız bölüme: Pizzalar! Mezzaluna’nın o alıştığımız enfes tadı ve çıtırlığı aynen Mezzaluna Express’te de mevcut. Margherita’sı, Robespierre’i (bonfile dilimleri, roka, kekik, parmesan), Valtellina’sı (bresaola, roka, domates, parmesan dilimleri, sossuz) 14 çeşit enfes pizza emrinize amade. Sağlıklı beslenenleri mutlu edecek, Mezzaluna Express’e özel ‘secondi rapidi’ menüsünde ise battuta di pollo (ızgara tavuk göğsü, balsamik sos ve mevsim yeşillikleri), salmone alla Robespierre ve stracetti con rucola e parmigiano (bonfile veya tavuklu ince et dilimleri, eritilmiş parmesan ve rokalı) var. Tatlılarda tiramisu, panna cotta all’amaretto, torta di ricotta gibi İtalyan klasikleri var. Bize göre Amerikan pizza kültürü ile İtalyan pizza kültürü arasındaki en büyük fark ne hamur kalınlığı, ne malzeme kısmı; birinin yanında kola, diğerinin yanında şarap içilmesi. Mezzaluna sadece pizzalarıyla değil, kavında bulundurduğu İtalyan, Türk ve Şili şaraplarıyla da (çok çeşit yok ama siyat/performans oranı yüksek) tam puanı hakediyor.

Menüden
Caprese mozzarella 15,50 TL
Lasagna alla bolognese 19,50 TL
Pizza 4 formaggi 22 TL
Salmone alla Robespierre 22,50 TL
Tiramisu 12,50 TL
Kadeh şarap 9-12 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kanyon
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 12.00-23.00 arasında açık.