Mia Pera Caladdo

Restoranlar Tarlabaşı

Time Out diyor ki

Beyoğlu’nda eğlence çıkışı gecenin köründe rastgele bir saatte acıktığınızda, tost, kokoreç ya da dürümden başka bir alternatif olsaydı diye iç geçirdiğiniz olmuştur mutlaka. TRT binasının arka sokağına, bu eksikliği gidermeyi kafaya koymuş bir yer açıldı. İtalyanca’da benim anlamına gelen ‘mia’ ile Pera kelimelerinin birleşmesinden oluşan otelin restoranı Caladdo’nun adı da İtalyanca’dan geliyor; Caladdo Galata’nın eski adı. Haberi alır almaz içimizde uyanan sıcak hislerle yola düşüyor, otele giriyoruz. Aradığımızı hemen girişte, genelde lobi olarak tanımlanan bölümde buluyoruz. Bu az da olsa içimizi burkuyor. Önümüzdeki zamanlarda ayrı bir girişi olacağını ve mekânın genişleyeceğini öğreniyor, aldığımız habere seviniyoruz. Yaza doğru açılacak terasındaki gece kulübüyle de Beyoğlu’nun yeni hitlerinden olacak, bizden söylemesi.

Caladdo’nun menüsü Türk ve dünya mutfağı ağırlıklı; başlangıçlar, salatalar, sandviçler, sıcak yemekler ve tatlılar mevcut. Başlangıçlardan  Miapera meze tabağı, özellikle iki kişilik yemekler için biçilmiş kaftan. Ana yemeklerde, kırmızı et sevenlere kırmızı mercimekli ardıç soslu dana bonfile, beyaz et sevenlere ise narenciyeli tavuk göğsü, denizcilere, şef Onur Dönmez’in spesiyali Antep fıstıklı levreği öneriyoruz.

Caladdo’nun à la carte menüsünün yerini 23.00’ten sonra gece menüsü alıyor. Klasik oda servisi menüsünün daha özenli, çeşitli ve lezzetli bir örneğini servis ediyor desek çok da yanlış olmaz. Gece menüsünde salatasından ana yemeğine, sandviçinden başlangıcına, yine oldukça fazla seçenek var ama saat 03.00’te ‘şefin spesiyalinden alayım’ demeyi aklınızdan geçirmeyin.  Çok beğendiğimiz rum baba tatlısının ise gece menüsünde de yer almasını takdir ediyoruz. Caladdo’da kahvaltı ile güne başlamak da cazip. 07.00-11.00 saatleri arasında Amerikan, Türk ve kontinental seçenekleri sunan mekânda, ev yapımı taze ekmek kokusu iştah kabartıyor, istediğiniz şekilde hazırlanan yumurta, kuruvasan ve peynirler, sosis, terayağı, bal ve diğer çeşitleriyle kahvaltıda gün boyu sizi tok tutacak bir lezzet şöleni sunuluyor.

Caladdo ayrıca her ay düzenlediği özel etkinlikler ile menüsünün yanı sıra diğer mutfakları da mekânında ağırlıyor. Bu ayki programında 26-28 Mart tarihleri arasında sıcak martini ve İtalyan yemekleri ile İtalyan tatlıları, şarapları ve kahveleri var. Bu etkinlikler ile her ay Caladdo’ya uğramak için yeni bir sebebiniz olacak diyebiliriz.

 

MENÜDEN
Yengeç Kek 15TL
Antep fıstıklı levrek 26 TL
Rum baba 11 TL
DLC Sultaniye-Emir (kadeh) 13 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kamer Hatun Mahallesi Meşrutiyet Caddesi 34
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 24 saat açık.