Midye Mi?

Restoranlar, Deniz ürünleri Caddebostan
Eleştirmenin seçimi
4 5 yıldız üzerinden
Midye Mi?

Time Out diyor ki

4 5 yıldız üzerinden

Midye mi? adlı mekânda yerli midye tava ve dolma çeşitlerini bulabilirsiniz.

Sağlığından önce midesini düşünen tipik bir İstanbulluysanız siz de bizim gibi midye dolmanın çekiciliğine sık sık kapılıyorsunuzdur. Yeteri kadar arıtılmayan bir deniz ile çevrili olsak bile tepsi kapatma geleneğini ayakta tutuyor, seyyar midyecilerin dolmalarını mideye indirmeye devam ediyoruz. Ama midye konusunda ufkumuzun çok da geniş olduğunu söylemek mümkün değil; dolma ve kızartma çeşitlerinden pek kopamıyor, tencerede kaynatılan veya güveçte yapılan midyeli yemek çeşitlerini Avrupa ziyaretleri sırasında tatma şansı buluyoruz. Caddebostan’da yeni açılan Midye Mi? adlı mekân, sırf bu açıdan bile takdire şayan. Hem Belçika’nın meşhur moules et frites’ini (tencerede midye ve patates kızartması), hem de yerli midye tava ve dolma çeşitlerini bulabileceğiniz bir yer.

Marmara Denizi’nden midye çıkarmak yasak olsa da kaçak avcıların hâlâ çalışmakta olduğunu duymuşsunuzdur, bu sebeple İstanbul’da yediğiniz midyelerin kaynakları aklımızda hep bir soru işareti olarak kalır. Mekânın sahipleri balıkçılardaki midyeleri yemeyenlerin bile Midye Mi?’yi tercih ettiklerini söylüyor. Tencere ve tepsi yemekleri için midyeleri Çanakkale taraflarından, dolmalık midyeleri Karadeniz kıyılarından getirtiyorlar. Midye Mi?’de balık ekmek, midye dolma, balık çorbası gibi deniz mahsulleriyle hazırlanan lezzetler olsa da bize sorarsanız burasının esas ilgi çekici yönü fırında ve tencerede hazırlanan midye çeşitleri. Moules et frites baharatlar, otlar, kereviz ve sarımsak ile tencerede pişirilen bir midye yemeği, deniz börülcesi ve çubukta kızartılmış patates dilimleri ile servis ediliyor. İki kişiyi doyurabilen moules et frites’in suyu da tek başına içilebilecek kadar nefis, yanında gelen deniz börülcesi de ekşiliği sayesinde bu yoğun tada mola vermeniz için uygun bir kaçamak. Baharatı veya deniz kokusu yoğun yemeklerden hoşlanmıyorsanız tepside fırınlanan midye çeşitlerini denemelisiniz. Tereyağlı, peynir soslu veya otlu ve peynir soslu midye seçeneklerinden biri sizi tatmin edecektir.

Midye Mi? yeni bir yer olmasına ve civarında pek çok başka restoran bulunmasına rağmen özellikle cuma ve cumartesi akşamları kalabalıkları önüne topluyor. Anlayacağınız gecenin sonunda midye yeme geleneği de burayı cazip kılıyor. Midyeli yemeklerini denemek istemiyorsanız bile dolmalarından tatmak için yolunuzu Midye Mi?’ye düşürmenizi tavsiye ederiz. Kim bilir, belki de midye dolma yeme rekorunu kırar, girişindeki tabelada yer alan listeye adınızı yazdırma hakkını kazanırsınız.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Beyaz Akasya Sokak 1E
Caddebostan, Kadıköy
İstanbul

İletişim:
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler