Mimolett

Restoranlar Cihangir
Mimolett
1/2
Mimolett
2/2

Time Out diyor ki

Mekân adını bir Fransız peyniri olan Mimolette’den alıyor; yanlış telaffuzu önlemek amacıyla ismi sondaki e’den arındırmış. Daha önce Michelin yıldızlı restoranlarda çalışma fırsatı bulan Şef Murat Bozok, şimdi Mimolett’i Türkiye’nin ilk Michelin yıldızlı restoranı yapmak istiyor. Mekân Sıraselviler’de Changa’dan sonra gurmelerin yeni adresi haline gelecek olacak gibi görünüyor.

Mor kadife perdeler, devâsâ boyutta bir Murano avize, beyaz keten masa örtüleri, koyu kahverengi ahşap zemin ve aralarında İsmail Acar’ın büyük bir çalışmasının da yer aldığı tablolarla aristokrat bir görünüme sahip. Restoranın kapasitesi 60 kişilik. Ayrıca özel davet ve grup yemekleri için düşünülmüş 10’ar kişilik iki özel oda, yılın her günü açık bir bar terası ve hemen girişte 400’e yakın çok özel şarapların satışa sunulduğu özel bir şarap butiği ile 15 kişilik ufak bir barı bulunuyor. Bu özel odalardan zemin katta olanını, yüksek tavanlı aydınlık, mozaik aynaların ferahlattığı restoran, İsmail Acar’ın büyük boyda klasik çizgisini taşıyan tablosu ve avize ile gösterişli salondan sonra o kadar iç açıcı bulmadığımızı söylemeden edemeyeceğiz. Renkler, sandalyelerdeki kumaşlar ve aydınlatma ile bu oda çok kasvetli. 15 kişilik bar bölümü ise, bardaki aydınlatma, loş ışığı ve atmosferi ile oldukça çekici.

Mimolett’in şefi Murat Bozok ve menüsü Türk ve Fransız mutfaklarının uyumundan doğan Akdeniz lezzetlerinden oluşuyor. Ana menü dışında et tadım menüsü, balık tadım menüsü ve şefin menüsü olmak üzere üç farklı tadım menüsü var. Tadım menülerinin üçü için de şarap eşleştirmeleri yapılmış ama arzu ederseniz bu menülerle denemek istediğiniz şarabı kendiniz de seçebiliyorsunuz. Mimolett’te servise, şarap ve yemek uyumunu sağlayan sommelier ve ayrıca restoaurantın müdür yardımcısı olan  Gürkan Özkan eşlik ediyor. Açılan şişelerin bozulmadan muhafaza edilmesine olanak veren önomatikler sayesinde 50 farklı şarabı karafta ve kadehte tatmak mümkün.

Menü kestane çorbası ile başlıyor. Başlangıçlar arasında Risotto (karides, türf ve yıllandırılmış balsemik sos ile) ve ördekli kaneloni (mantar sos ile) dikkat çekenler arasında. Foie gras sote, (ayva reçeli ve passitolu brioche ile) ise bir harika, kesinlikle öneriyoruz. Ana yemeklerde fırında ördek, geyik pirzola gibi av yemeklerinden lezzetler, deniz levrek, fırında lüfer ve fener balığı gibi balıklar ve kuzu pirzola, Mimolett sucuğu ve 28 gün dinlendirilmiş ızgara dana pirzola servis ediliyor. Menünün en sonunda da tatlı ve peynirler bölümünde karamelize elma, kayısı ve çikolatalı sufle, bisküvili çikolatalı mus, Mimolett crème brûlée gibi tatlılar, yerli ve yabancı çeşitleri ile seçim yapabileceğiniz peynir arabamız yer alıyor.  
                             

MENÜDEN
Elmalı kereviz çorbası 18 TL
Foie gras sote 18 TL
Fırında ördek 46 TL
Geyik pirzola 62 TL
Mimolett crème brûlée 18 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Sıraselviler Caddesi 55/A
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Pazar günleri hariç her gün 12.00-02.00 saatleri arasında açık. Yemek servisi ise saat 12.00-15.00 ve 19.00-00.00 saatleri arasında veriliyor.