Morini

Restoranlar Beşiktaş
morini

Time Out diyor ki

Michael White, İtalyan mutfağının yıldız şeflerinden. Esasında White’ın genetik kodlarında İtalyanlıktan eser yok, bu özellikle de İtalyan mutfağı söz konusu olduğunda pek de alışık olduğumuz bir durum değil. Biz mutfağın cazibesine daha çocukken babaannesinin pişirdiği yemeklerle donatılmış kalabalık ve gürültülü sofralarda kapılan İtalyan şeflere aşinayız. White ise Amerika’daki şeflik kariyerinin henüz başlarında yedi yıllığına İtalya’ya gitti. Bu hatırı sayılır süre boyunca tüm ülkeyi baştan sona gezerek İtalyan mutfağını en iyi şeflerden öğrenmekle kalmadı, yerel ve özgün olan ne varsa hanesine yazdı. Kısacası orada doğup büyümüş kadar oldu. ‘Fiamma: The Essence of Contemporary Italian Cooking’ adlı bir kitap yazacak kadar…

 

White, 2001’de Amerika’ya döndü. Chicago’da Spiaggia, New York’ta Fiamma Osteria gibi bol yıldızlı restoranlarda şeflik yaptı. 2007’de dünyanın en büyük yatırım bankalarından Merrill Lynch’in eski başkanı Ahmass Fakahany ile birlikte bugün Michelin yıldızlı Marea ve Ai Fiori, Osteria Morini gibi restoranlarla New York’un en popüler yeme-içme gruplarından biri olan AltaMarea Group’u kurdu. Gastronomiyle yakından ilgilenenlerin ismen de olsa bildiği Michael White’ı daha yakından tanımak şimdi tüm İstanbullu lezzet avcılarının boynunun borcu. Zira kendisi Zorlu Center’da kapılarını açan Morini ile hepimizin kapsama alanına girdi bile. Elde açılan günlük makarnalar ve tarifleri sır gibi saklanan türlü türlü soslar, Morini’ye gitmek için yeterli sebep. Özellikle balkabağı çorbası ve siyah mürekkep balığı soslu Trofie Nero mutlaka denenmeli. Risotto ya da makarnanın yanında biberiyeli tavuğun ve ızgara deniz mahsüllerinin de tatmaya değer olduğunu ekleyelim. Tatlılardan tiramisu ve panna cotta arasında seçim yapmak zorunda kalmak üzücü olurdu. Mümkünse ikisinden de sipariş edip paylaşın ki tam anlamıyla İtalyan usulü tatlılardan mahrum kalmayın. Bir de kokteyl menüsünü es geçmeyin.

 

Barack Obama, Catherine Zeta-Jones, Brad Pitt, Angelina Jolie, Sarah Jessica Parker, Alexa Chung, Heidi Klum gibi ünlü simaların Morini’nin müdavimi olduğunu bilmek merakı körüklemiyor değil. Morini, Zorlu Center’daki Beymen’in içinde küçük bir yeri işgal ettiği için yer bulamama riski her zaman var. Rezervasyon yaptırırken restoranın ambiyansını da test etmek niyetindeyseniz iç mekânı tercih edin, dışarıda oturursanız daha çok alışveriş merkezinin havasını solumuş oluyorsunuz.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Zorlu Center
İstanbul
34340
İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 10.00-00.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler