Nice yıllara The Upper Crust

The Upper Crust’ın Türkiye’deki 10. yılı vesilesiyle ekipten Mert Yılmaz ve Koray Berberoğlu ile konuştuk.

Reklâm

The Upper Crust, Türkiye’deki 10. yaşını kutluyor. Boston menşeli bu meşhur pizza zincirinin Türkiye’ye gelişinin hikayesini anlatabilir misiniz?  

Koray Berberoğlu: 2001 senesinde Mert Yılmaz ve Muzo Berberoğlu üniversiteden mezun olduktan sonra Boston’da çalışmaya başladılar. Mert’in çalıştığı mimari ofiste kendisine verilen ilk proje ilk Upper Crust şubesiydi. Mert ve Muzo, Upper Crust kurucusu Jordan ile çok iyi arkadaş olup, dükkanın inşaatından ilk pizza yapımına kadar çalıştılar. Ardından 2005 yılında Mert ve Jordan Miami’de bir ortaklığa giriştiler. Sonrasında ise 2008’de Mert’in Türkiye’ye dönüşüyle Muzo, Koray ve Mert’in The Upper Crust Türkiye macerası başladı. 

  

Yeni yaş vesilesiyle yeni bir pizza yarattınız: Pizza Pekin. Bu pizzanın içeriğinden ve tarifin geliştirilme sürecinden bahseder misiniz? Nasıl bir damak tadına hitap ediyor yeni pizzanız?

Mert Yılmaz: 10. senemiz için pizzada daha önce yapmadığımız, alışılmadık bir tat denemek istedik ve bunun için Asya mutfağından esinlendik. Asya mutfağını özellikle ördeği de çok sevdiğimiz için, ince çıtır hamurumuzla lezzetli bir tat yakalayacağımızı düşündük. Dört saat fırında özel Upper Crust sosuyla pişen ördeği kendimize has yöntemlerle çıtır hale getirip, karamelize soğan, salatalık, taze soğan, rende mozzarella ve hoisin sos ile birleştirdik ve adını Pizza Pekin koyduk.  Bizce enfes oldu! Bir sonraki menüye girmek için favori. Özel Pekin ördeği ile yaptığımız pizzamızı Nisan ayının ilk haftasında şubelerimizde tadabilirsiniz.  

 

İyi bir pizzanın olmazsa olmazı neler?

Koray: İyi pizzamızın sırrı, her gün temin edilen taze-kaliteli malzemeler, tarifi bizde gizli ince çıtır hamurumuz, özel üretim peynirimiz, seçerken çok hassas davrandığımız hatta mümkün olduğunca Ege bölgesinden bizzat temin ettiğimiz domatesler ile yaptığımız sosumuz ve bu pizzaları yapıp servis eden takım arkadaşlarımızın keyifle, uyum içinde işlerini severek yapmaları. 

 

İstanbul’un yeme-içme sektörüne dair düşünceleriniz neler? Yeme-içme sahnesinin gelişimi ve geldiği nokta hakkında neler düşünüyorsunuz?

Mert: İstanbul’un yeme-içme sektörü dünya metropolleriyle yarış halinde. Her gün açılan onlarca yeni restoran var. Kimileri doğru kurgulanmış kimileri ise anlık heveslerle. Bu yüzden bir an çok popüler olan bir yerin ertesi gün ayakta kalamadığını üzülerek görüyoruz. Hızlı adımlar değil yavaş ve sağlam adımlar atmak önemli. Zaten bunu benimseyerek ilerleyen mekanların kendisini ne kadar geliştirdiğini ve devamlılık sağladığını görüyoruz. Geldiğimiz noktada artan maliyetler, sektörü en çok zorlayan kalemlerden. Son zamanlarda en büyük mücadeleyi bu noktada veriyoruz.

 

The Upper Crust’a daha önce gelmemiş olanlar için menünüzden mutlaka tadılması gereken beş seçeneği sayabilir misiniz?

Koray: İlk olarak tabii ki pizzamız ama kişiye özel seçimlerle sipariş vermelisiniz. 42 çeşit pizzamızı glutensiz, kepekli ya da beyaz hamur ile sipariş edebiliyorsunuz. Vegan ve vejetaryen seçeneğimiz çok. Pizza boyutlarımız 23 cm, 37 cm, 47 cm. Her gün değişen dilim seçeneklerimiz de var. Pizza dışında iddialı olduğumuz diğer lezzetlerimiz ise bu sene yapmaya başladığımız Upper Lahmacun, menünün gizli yıldızı lazanya, tarifi bize özel ıspanak küpleri ve ev yapımı tiramisu. 

 

The Upper Crust yıllardır kalitesinden ödün vermemeyi başardı. Pizzalarınızı diğer mekanların pizzalarından farklı kılan özellikler neler?

Mert: Upper Crust’ın alametifarikası hep öncü olması. Her zaman yeni bir şeyler deneyip sektöre yön verme hedefindeyiz. Pizzanın üzerindeki ‘sağlıksızdır’ etiketini çıkarmak için her gün değişen beslenme alışkanlıklarına adapte olmaya çalışarak bize gelen tüm misafirlere seçenekler sunuyoruz. Sadece bir pizzacı olmaya değil çalışanlarımız ve gelen misafirlerimizle bir hayat tarzı yaratmaya çalışıyoruz.

 

Bebek, Çırağan ve Maslak olmak üzere üç şubeniz var. Gelecek için planlarınız neler, daha fazla şube açmayı düşünüyor musunuz?

Koray: Henüz kesinleşmiş bir şey olmamasına karşın yeni yatırımlar yapmayı düşünüyoruz. Özellikle Anadolu yakasından çok büyük talep var. Franchising vermiyoruz. Tüm şubeleri kendimiz açıyoruz. Eğer yine bir yatırım olursa, bunu kendimiz yaparız. Çünkü bu işe biz çocuğumuz gibi bakıyoruz. Hepimizin farklı farklı meslekleri var. Fakat Upper Crust, bizlere ayrı bir haz veriyor. Bizim için çok ayrı bir yere sahip.

Küçük Bebek Caddesi 6, Bebek. / Çırağan Caddesi 35, Beşiktaş. / AOS 11. Sokak 367, Maslak. www.uppercrustturkiye.com

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm