Nusr-et Steak House

Restoranlar Etiler

Time Out diyor ki

Etiler Günaydın Kasabı müdavimlerinin en favori ismi Nusret Gökçe, Günaydın’dan ayrılsa da etten vazgeçemedi, tutkusunu uzun yıllardır müşterisi olan ortağı Mithat Erdem ile ortak yeni mekânında sürdürüyor. Tanımayanlar için kısa bir özet geçelim. Nusret okumaya niyetli olmayan bir çocukken Bostancı Günaydın’da çalışan abisinin ısrarıyla kasaplığı öğreniyor. Bugün sadece 27 yaşında ama tam anlamıyla bir et ustası. Nusr-et’i açmadan önce New York’ta farklı steakhouse’larda çalışan Nusret’in antrenmanı sıkı. Gidip et yemeden dönmenin ayıp olduğu Arjantin’den et ve pişirme teknikleri üzerine aldığı eğitim de cabası. 14 yıllık Günaydın geçmişinin yanında yurt dışı tecrübeleriyle Nusret tam anlamıyla bir et cambazı olsa da bir o kadar da mütevazı.

Sürekli işin başında. Bir an ızgaranın başında görüyorsunuz, sonra masanızda size elleriyle servis ediyor etinizi. Sonra kapıda insanları karşılarken ya da uğurlarken görünüyor. Üç-beş saatten fazla uyumuyor, et alacağı zamanlarda sabahın 03.00’ünde Tuzla’daki mezbahâlâra gidiyor.

Mekânda racon Nusret’in dediğini yemek. Masaya oturmak yerine ızgaranın olduğu yere yönelip öndeki vitrine bir bakın öncelikle. Etler üzerlerinde hayvanın hangi bölgeden çıkarıldığı, hangi tarihte kesildiği bilgilerini içeren etiketlerle dizili dolaplarda ve vitrinde. Bu etlerin mekâna özgü lokum, ceviz gibi isimleri var. Üç boyutlu Nusr-et köfte, hamburger, lokum ve ceviz favoriler arasında. Etlerin yanında patates kızartması, ıspanak püresi ya da piyaz alabiliyorsunuz garnitür olarak. Patateste oldukça iddialı olduklarını söylemiş olalım. (Bu arada tuz hassasiyetiniz varsa belirtmenizde fayda var. Etler üzerlerine kaya tuzu serpilerek servis ediliyor.) Kullanılan etler sadece Marmara bölgesinden. Bölge sınırlarının bir adım ötesine çıkmıyorlar. Bunun sebebini en iyi etin bu bölgeden çıkıyor olması olarak açıklıyor usta.

Dekorasyon tüm steakhouse’larda olduğu gibi burada da ahşap ağırlıklı ama bize sorarsanız bütünlük açısından çok daha başarılı. Etlerin sıra sıra sergilendiği vitrinlerin tam arkasında da açık mutfak var. Mutfağın görünür bir yerde, et dolaplarının yanı başında mekânın kalbinde olması, istediğiniz her an o bölümü görebilmenizi sağlıyor. Bundan asıl istifade eden Nusret. Izgara ile aspiratör arasında kalan boşluktan gelen gideni kolaçan ediyor, et seçmeye gelenlere laf atıyor. Öğlen iş saatinde, akşam, günün her saati dolu içerisi. Gitmeden önce ararsanız iyi edersiniz.

Menüden:
Lokum (200 gr) 35 TL
Üç boyutlu köfte 20 TL
Steaktartar (200 gr bonfileden) 30 TL
Ribeye steak (400-450 gr) 45 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Nispetiye Caddesi No:87
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 10.00-00.00 arasında açık.