Obikà

Restoranlar Şişli

Time Out diyor ki

Napoliten ağzında ‘İşte burada, bak’ anlamına gelen Obikà lezzette çok iddialı mozzarellalarıyla  Türkiye’de bir ilk. Sarımsak ve sosların kullanılmadığı servislerinde tazeliğe güveniyorlar. Obikà’da tadacağınız mozzarella İtalya-Campana’dan Agro Potino ve Paestum bölgelerindeki, menşei koruma ünvanı olan sertifikalı özel çiftliklerde yetiştirilen mandaların sütünden üretiliyor. Mekânda sushi barı tadında bir mozzarella barı var. Bu bölümden mozzarella, füme et, jambon, salam, kurutulmuş dana eti ve eşlikçileri domates, taze yeşillikler ve mevsim sebzeleri, siyah zeytinli, kurutulmuş domatesli ve taze fesleğenli üç pesto sosu yer alıyor. Mozzarella barından gözünüzle seçip kendinize tadım tabakları hazırlayabiliyorsunuz. Stracciatella di burrata (creamy mozzarella), klasik, füme mozzarella Obikà’nın ünlü mozzarella üçlüsü. Üçlü deneyim de bu üç çeşidin tadına bakabileceğiniz bir tabak. Bugüne kadar birçok yerde tattığınız klasik mozzarellanın tadına bir de Obikà’da bakmak, ekmek üstüne sürmelik stracciatella di burrato ve füme mozzarella ile yeni bir deneyim yaşamak için iyi bir seçim. Fiyatı ise biraz düşündürüyor ister istemez. İki kişilik paylaşım tabağının fiyatı 58 TL.

Mozzarellaya başlangıç menüsüne füme et çeşitleri eşlik ediyor. Tadımınızı kurutulmuş et, ızgara mevsim sebzeleri ya da üç farklı pesto sosuyla zenginleştirmek isterseniz tüm bunlar ekstraya giriyor. Örneğin Parma ve Langhirano bölgesinden crudo domuz jambonu, cotto domuz jambonu, Milano domuz salamı, fıstıklı domuz mortadella ve kurutulmuş dana eti çeşitlerinden üçünü seçebileceğiniz bir tabak hazırlayabiliyorsunuz. Fiyatı 16 TL. Izgara mevsim sebzeleri 10, ve üç farklı pesto sosu 8 TL’ye masanıza geliyor. Füme, stracciatella di burrata ve klasik mozzarellanın tadına ayrı ayrı, yanına seçeceğiniz farklı şarküterilerle de bakabiliyorsunuz. Bu tabaklar da 29-42 TL arasında. En ucuz tabakta seçeceğiniz mozzarella yanında organik cherry domates ve taze fesleğenli pesto sos ile birlikte geliyor.

Obikà’da diğer Kanyon mekânları gibi içerde ve dışarda oturma imkânı sunuyor. Ahşap rengi, siyah ve kırmızının hakim olduğu iç mekânda mozzarella barının hemen önünde ve masalarda oturabiliyorsunuz. Mozarrella barı dışında Obikà’nın menüsünde somon füme, roka ve stracciatella di burrata mozzarella ile hazırlanan sushi görünümlü roll’lar pek alışık olmadığımız sunumlar. Gragno bölgesinden özel olarak getirilen lazanya, fettucini tagliatelle çeşitleriyle makarna, salata, risotto, mozzarella barında göreceğiniz şarküteri ürünlerinin malzemesi olduğu klas pizza çeşitleri, makarna ve tatlılar da var. Her biri tüm dünyadaki Obika’larla aynı orijinal tariflerle yapılıyor. 100 gramlık klasik top mozzarella 270 kalorilik bir besin. Başlangıçlar ve salatalar 15-32 TL, pizzalar 22-36 TL, risottolar 24-32 TL ve tatlılar 12-17 TL arasında. Obikà’da şarap da yemeğin yanında bir gelenek. İtalya, Avusturalya ve Türkiye markalarının bulunduğu menüde kadeh fiyatları 13-26 TL arasında değişiyor. 15’i yabancı, 18’i yerli olmak üzere toplamda 33 şişe şarabı kadeh olarak alabiliyorsunuz. Mekânın şarapta özellikle de yabancı kavında hem fiyat hem de sayı bakımından biraz daha cesaretlendirici olmasını tercih ederdik.

İstanbullular yurt dışı seyahatleri, süpermarket ve şarküteri reyonları, şehirdeki İtalyan şeflerin mutfakları ve restoranlarıyla ülke mutfağına ve mozzarellaya yabancı değil; hatta Obikà’nın iddiasına bilgili ve bilinçli bir cevap verebilecek kadar donanımlı. Yine de Obikà’nın şehirliler için yepyeni bir keşif olacağı kesin. Çeşitleriyle mozzarellaları, gerçek mozzarella ve İtalyan şarküteri ile hazırlanan pizzaları mutlaka deneyin. Gragno bölgesinin makarnası nasılmış bir bakın. Fiyatlar konusunda ise şüpheliyiz. Mozzarella ve diğer lezzetleriyle Obikà tutkusunu sürdürebilir olması bize sorarsanız biraz zor olacak gibi.

Menüden
Üçlü deneyim (iki kişilik) 58 TL
Organik domates çorbası, taze fesleğen ve kremalı mozzarella 17 TL
Porçini mantarlı ve parmesan reggianolu risotto 24 TL
Meşe füme somon, taze ricotta peyniri ve tarhun yapraklı pizza 28 TL
I Lecconi – Chianti (kadehi) 17 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kanyon AVM Kat 1 167
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.30-01.00 arasında açık. Mutfak 23.30'da kapanıyor.