Özel yat aşçısı Sema Güner Şimşek röportajı

Yatlarda şeflik yaparak hayatını kazananan Sema Güner Şimşek'le konuştuk.

Sema Güner Şimşek
Time Out Istanbul editors |
Advertising

Tam olarak ne yapıyorsun?  
Biraz karınca gibiyim. Kışı evimde sakin geçirirken yaz boyunca uzun saatler çalıştığım, yüzen bir mutfakta oluyorum. Nisan, Mayıs gibi başlayan sıkı çalışma temposu, Ekim’de son buluyor ve evime dönüyorum.

Boğaziçi Üniversitesi’nde turizm okudun. Nasıl oldu da kendini yatlarda aşçılık yaparken buldun?
Okulun ilk senelerinden itibaren ofis işi yapmayacağımı biliyordum. Okul arkadaşlarım beş yıldızlı otellerin havalı departmanlarında staj yaparken ben mutfaktaydım. Okul sonrası yazları mutfaklarda tecrübe kazanırken, kışın New York, Londra, Tayland, Kuzey Hindistan ve İran gibi görmediğim yerlere gittim. Bu tutkuyu işimle nasıl birleştirebilirim diye düşünürken, tanıştığım insanlar sayesinde yatlarda çalışmaya başladım. Tam bir deniz kızı olmam da bu işi yapmamı kolaylaştırdı.

Bir iş günün nasıl geçiyor?
Önceki gecenin nasıl bittiğine göre değişse de genelde sabah erken saatlerde mesaiye başlıyorum. Güzel bir koydaysak, biraz daha erken kalkıp yüzme şansım var. Bütün günüm tüm tekne sakinlerine sabah, öğle ve akşam yemeklerini hazırlamakla geçiyor. Araya bol çikolatalı bir kek gibi sürprizler de katmaya çalışıyorum.

Mutfak alışverişini nasıl hallediyorsun?
Tek aşçı olduğum için ön hazırlık bana ait. Bazen bütün ekip büyük marketlere seferler gerçekleştiriyoruz. Yat sektörünün geliştiği yerlerde marketlerden telefonla sipariş verebiliyoruz. Yerel meyve-sebze ve balık pazarlarını kaçırmıyorum. İtalya, Fransa gibi kıyılardaki balık pazarları ağız sulandırıcı olabiliyor.

İşverenle gece-gündüz yatta olmak nasıl bir his?
Teknenin büyüklüğü önemli olsa da patronunuzla, misafirlerle ve çalıştığınız diğer insanlarla aynı alanı uzun süre paylaşmak stres yaratabiliyor. Bazen yalnız kalabileceğiniz bir yer olmuyor. Doğru kişilerle çalışıyorsanız bir aile gibi oluyorsunuz.

Bu işe ilk başladığında nasıl tepkiler aldın?
Hemen herkes bu işin ruhuma uygun olduğunu düşündü. Destek oldular. Evlendikten sonra bu kararı tekrar almak zor oldu ama aradaki mesafenin güzel taraflarını görüyoruz genelde.

Advertising