Oktoberfest

Restoranlar Asmalımescit
Oktoberfest
1/2
Oktoberfest
2/2

Time Out diyor ki

‘O’zapft is!’. Bavyerca’da çeşmelendi anlamına gelen bu söz, Startı Münih Belediye Başkanı büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakarak verdiği Münih’te her yıl Ekim ayında düzenlenen 6 milyon kişinin biraya doyduğu Oktoberfest’in başladığının habercisi.

Münih sokaklarındaki ufak barlardan farksız mekânların benzeri olan Oktoberfest, dışarıdan tavlıyor insanı. Ahşap bir set üzerine dizilen fıçılardan bozma masalar ve tabureler, kartonpiyer ve lambalar karakter katıyor ki gelip bir de akşam görmeniz lazım. Kalabalıklaşmasıyla birlikte sokağa yayılan bira kokusuyla çok daha etkili. İçeride de upuzun bir barı ve üç-beş masası var. İçeride ve dışarıda toplam oturmalı kapasitesi 30 kişi. Dekorasyonda soluk yeşil ve beyaz ile ahşap ağırlıklı. Müzikler de Alman işi.

Oktoberfest’in menüsü de festival usülü çeşitleri kapsıyor. Tabii ki başrolde bira var. Menüden beklentiniz binbir çeşitte Alman birası olmasın. Malum içki ithalatı o kadar da kolay değil. Mar Group yine de elinden geleni yapıyor bu konuda. Zamanla çeşitleri artıracak girişimlerde bulunuyorlar bir yandan ama şimdilik ne var peki derseniz Efes, Backs, Miller, Amstel, Budweiser, Heineken gibi bilinen çeşitlerin yanı sıra Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen ve Norrlands Guld, Spendrups, Mariestads gibi İsveç biraları mevcut. Bu son saydıklarımız yine başka yerde bulamayacağınız türden biralar. Haso bir Alman birası içmek isterseniz, isli ve yoğun tadıyla Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen’i deneyin deriz.

Bira kokteylleri de var Oktoberfest’te. Votka ve acı soslu Monaco ve bacardi ve nane ile hazırlanan Beer Breezer favori olarak gözümüze kestirdiklerimizden. Bira içmemekte ısrarcı anti-biracıları ise  votka, takı, cin gibi diğer içki ve kokteyl seçenekleriyle bağrına basıyor Oktoberfest. Bize kalsa “Ne işiniz var o zaman içeride deyip” menüye asla koymayız bunları. Asıl takıldığımız menüsünde margarita, mojito olan Oktoberfest’te domuzun esamesinin okunmaması. Tamamiyle domuz çeşitleri olmalıydı demiyoruz ama bir tane bile domuz sosisli bir çeşit olmaması da biraz tuhafımıza gitti açıkçası.

Yemekten konu açılmışken menüyle devam edelim. Buffalo wings, cheese fries, jalapeno poppers, elma dilim patates, coleslaw, çıtır soğan halkaları gibi eşlikçileri var biranın. Biradan sonra menünün ikinci büyük kahramanı hot dog’lar. Dana Frankfurter sosisli, karamelize soğanlı, rende cheddar, turşu ve özel hardallı barbekü soslu Jumbo Berliner, dana sosis, eritilmiş cheddar, ve iceberg’li Münich cheese dog; füme sosis, jalapeno, chili sos, rende cheddar ve karamelize soğanlı Oktober dog’dan birini mutlaka ısmarlayın biranın yanında. Hatta Oktoberfest kolaylık yapıp, hot dog’lu biralı menüler hazırlamış. Jumbo Berliner ile 33cl birayı 10 TL’ye, iki Münich cheese dog ile 33cl birayı 11 TL’ye ve iki Oktober dog ile bir 33cl birayı 12 TL’ye mideye indirebiliyorsunuz. Fiyatlar da oldukça uygun. 70’lik sürahi bira alırsanız patates kızartmasını da yanında hediye ediyorlar. Tüm atıştırmalıklar ve hot dog’lar yeşil beyaz kareli servis kağıtları üzerinde servis ediliyor. Sunumlara da bir Alman dokunuşu katmışlar, ek olarak tabaklara Alman bayraklı kürdanlar da iliştiriyorlar. Tüm eşlikçilerin tadı kıvamında. Her ne kadar bir-iki konuda anlaşamasak da hem tat hem de sunum bakımından övgüyü hakediyor Oktoberfest. Umuyoruz ileride menü üzerinde küçük oynamalar görürüz.

Menüden
Beer shot 1 TL
Çıtır soğan halkaları 6 TL
Buffalo wings 5 TL
Jumbo Berliner 7,50 TL
Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen 20 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Minare Sokak 4
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 16.00-02.00 arasında açık.