Oldies Restaurant&Cafe

Restoranlar Kadıköy
Oldies Restaurant&Cafe

Time Out diyor ki

Anadolu yakasında bir eşine daha rastlayamayacağınız özgünlükte bir mekân Oldies Cafe. Kozyatağı’nda mahalle içinde açılmış Kozzy AVM’nin içinde yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi mekânın çatısı nostalji üzerine kurulu. Mekânın yaratıcısı Bahar Ilıcak. Oldies’de nostalji ruhunu yerleşik hale getiren mimar ise Neşe Güne. Oldies iç mekânını iki farklı markayla paylaşıyor. İtalyan giyim markası Fracasetti ve antika objelerin, eşyaların satıldığı Lale-i Bazar. Tavan ile asma kat arasına uzanan yapraklarıyla bir ağaç, tam karşınızda eski Türk filmlerinin gösterildiği bir ekran, solunuzda şömine, ortasında bir sandık ve deri koltukların bulunduğu duvar kağıdıyla üstü boydan boya bir kitaplık izlenimi veren bölüm göze çarpıyor ilk. Bu bölümün yanında sekiz kişilik yemek masası, üstünde bir sürü şapkayla yer alıyor.

Oldies’de iki farklı teras var. İç mekâna bakan camları için Türkiye dahil tüm dünyadan 50-60 ve 70’li yılların ikonlarının fotoğraflarından bir giydirme kolaj hazırlanmış. Mumlar, geniş mekânın içine sepiştirilmiş toplama antika eşyalar her biri kendine ayrı ayrı baktırıyor. İlk başladığımız yere geri dönüyor şömine karşısındaki koltuklara atıyoruz kendimizi. Karşımızdaki ekranda yerli Clark Gable Ayhan Işık’ın bir filmi; yanı başımızda da ‘Hayat’ ve ‘Yelpaze’ dergilerinin 1950’lerden kalma dergileri. Ömrümüzün geçmediği bir zamanla aidiyet kurmakta ortam sağolsun çok zorlanmıyoruz. Bu arada gözümüz şapkalara takılıyor tekrar. Üzerinde etiketler var. Sonradan Fracasetti ve Lale-i Bazar dışında Oldies’de de satılık objeler olduğunu öğreniyoruz. Şapkalar da bunlardan.
 
Gelelim menüye. Şef Mehmet Şanlı ve ekibi Oldies için dünya ve Türk mutfağından zengin bir seçki hazırlamış. Nostalji sizin için anneannenizin kahvaltısı olabilir, bir başkası içinse İtalya’da yenen bir ev yapımı makarna ya da Champs Elysées’de tadına doyulmamış bir bonfile. Tüm bu beklentileri karşılıyor menü. Açılışı kahvaltı tabakları yapıyor. Menüde salatalar, ev yapımı makarna, gnocchi çeşitleri, pizza, burger, noodle ve çocuklar için zengin seçenekler sunuluyor. Soğuk başlangıçlarda avokado karides, salatalarda taze kuşkonmazlı somon füme, ana yemeklerde Moğol şiş -buharda sebzeli bonfile-, ıspanak, karides ve gorgonzolalı gnocchi, bresaolalı pizza, ıspanaklı levrek kaşerol, Oldies ravioli (organik) ve tatlı olarak kuplarda üç top dondurma, şeftali ve krem şantili cup peşmelba öne çıkıyor.  İçki çeşitleri ve şarap kavları da tahmin edersiniz ki yemek menüsü kadar zengin. Şaraplarda Corvus, Kavaklıdere, Ancrya, Egeo gibi birçok markanın yanı sıra Fransız, İtalyan, Şili, Kaliforniya ve Arjantin şaraplarını da bulmanız mümkün. Ayrıca litrelik, karafta ya da kadehte alabileceğiniz house wine’ları var. Mekânda kimi günler canlı müzik dinletiler var.

Menüden:
Oldies kahvaltı keyfi 22 TL
Avokado karides 19,50 TL
Taze kuşkonmazlı somon füme salata 19,50 TL
Moğol şiş 27,50 TL
House wine (kadehte) 9 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Kozzy AVM Buket Sokak Baytur Blokları Yanı
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 09.00-01.00 arasında açık.