Ops Cafe

  • Restoranlar
  • Karaköy
Reklâm

Time Out diyor ki

Hafta sonları zevk sahibi bir güruh sözleşmişcesine İstanbul’un son gözdesine akıyor. Semtin yeni sakini Ops Cafe de çoktan fethedildi bu güruh tarafından. Biz ise Ops Cafe’de hafta içi bir gün sabahtan akşama, kahvaltıdan beş çayına dek oturabilme hayaline vurulduk. Yer yer laflayarak, yer yer çalışarak, bolca kahve yudumlayarak… Bu hayale eşlik edecekler listesi bir hayli uzun. En başta uzun yıllar gemilerde çalıştıktan sonra Karaköy’e demir atmış mekân sahibi Yasin Kalender’in güleryüzü var. Sonra mimar eşi Esin Sözer Kalender’in her detayından incelik fışkıran, gözlere şenlik iç mekân tasarımı var.

Söz tasarıma geldiği anda bir parantez açmak, uzun uzun anlatmak şart. Yıllarca terk edilmiş bir halde bekleyen bir dükkan nasıl yeniden yaşar? Önce alçı plakalarla kapatılan tuğla duvarlar gün yüzüne çıkarılır ve etraf bu tarihi örgüye yakışır diğer dokularla, objelerle donatılır. Endüstriyel duvarları sıcak renklerle, rustik ahşabı metalle barıştıran ahengin mimarı Arketipo Design’ın kurucusu Esin Sözer Kalender. Ziyaretimiz sırasında bu estetiğe yaşam sevinci aşılayan çizimleriyle destekte bulunan Ahmet Coka’yı atlamak içimize sinmez. Ahmet Coka kafenin tuvalet kapılarını süsleyen esprili illüstrasyonun da sahibi. Bundan sonra her ay başka bir sanatçının satın alınabilir işleri süsleyecek galeri duvarlarını. Mekânın yaşayan bir uzantısı halindeki minik, açık mutfaktan ortamın sarıp sarmalayıcı ruhuna uygun tatlar çıkıyor. Kahvaltılardan Arnavut kahvaltısı, eski kaşar, beyaz peynir, örgü peynirin yanında Arnavut salatası, kuru et ve Boşnak mutfağına özgü bir mucize olan kesikli biberle geliyor masanıza. Kahvaltı servisi tüm gün sürüyor. Şarküteri ürünlerinin tümü belli köylerden geliyor. Kuru etin tat verdiği seçenekler sıklıkla karşınıza çıkıyor menüde, kuru etli kaşarlı Balkan tost bunlardan biri. Kahvaltı ve tostlar dışında menüde salatalar, dürümler, makarnalar ve tatlılar var. İçeceklerden ev yapımı limonatanın şekeri de limonun ekşi tadı da tam kıvamında. Ne bayıyor ne de yüzünüzü buruşturmanıza neden oluyor.

Bir akşam üstü yolunuz Karaköy’e düşerse Ops Cafe’yi de rotanıza ekleyin. Beş çayı saatinde sınırsız çayın yanında kekler, börekler, poğaçalar ve yer yer kısır müessesenin ikramı.

Ayrıntılar

Adres:
Mumhane Caddesi Nimet Han 45B
İstanbul
İletişim:
(212) 245 02 88
Çalışma saatleri:
Her gün 08.30-20.30 arasında açık.
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler