Pandeli

  • Restoranlar
  • Fatih
Pandeli Restaurant
Reklâm

Time Out diyor ki

İstanbul’da gastronomiyle ilgilenen herkesi sevindiren bir gelişme oldu Pandeli’nin tekrar açılması. Mekanın şahane atmosferi ve enfes yemeklerinden bahsetmeden önce tarihini hatırlamakta fayda var. Niğdeli Rumlardan Pandeli, seyyar arabada piyazcılık yaparak ve küçük bir dükkanda hamallara köfte satarak mesleğe başlamış. Hazırladığı lezzetleri sevenler çoğalınca 1926’da Eminönü’nde üç katlı bir restoran açmış. İşte Atatürk’ün de müdavimi olduğu Pandeli’nin hikayesi böyle başlıyor.

Bugünkü yerinin açılması ise 30 yıl geçtikten sonra gerçekleşiyor. Yani Mısır Çarşısı’na girip mistik merdivenlerini çıktıktan sonra vardığınız büyülü restoran nesilleri ağırlamış. İçeri girdiğinizde nostalji ve hayranlıkla karışık bir his kaplıyor içinizi. Bir büyük salon ve üç odadan oluşan restoranın duvarlarını kaplayan çinilerin mavisi muhteşem. Tavandaki kubbelerden sarkan kristal avizeler göz alıyor. Ziyaretçilerin çerçevelenmiş notlarını incelediğinizde, Pandeli’nin yemeklerinin Celal Bayar’dan Robert De Niro’ya önemli isimlerin beğenisini kazandığını görüyorsunuz. Büyük salonda yer alan kuzine sobanın ortama kattığı sıcaklık hem gerçek, hem mecazi. Yemekleri yerken sırrını çözemeyeceğiniz bir gizemle karşılaşıyorsunuz, lezzetler o denli istisnai. Pandeli’ye 20 yılını vermiş şef Abdullah Sevim’in gözlerindeki içtenlik ve tavırlarındaki mütevazılığı görünce anlıyorsunuz; bu gönül işi. Zeytinyağlı fasulye pilaki enfes. Üzerinde dilim dönerle gelen patlıcan böreğine diyecek söz bulamıyoruz. Köz patlıcan ve beşamel sosu damağınızla buluştuğu an beyninizin kimyası değişiyor. Kağıtta pişirilmiş levrek mekanla özdeşleşmiş yemeklerden. Yunanistan’dan getirilen özel yağlı kağıt bir gün önceden katlanıp hazırlanıyor ve içinde buğulanan levrek yumuşacık oluyor. Geleneksel kuzu etli hünkârbeğendi ise bir diğer imza yemekleri.

Türk mutfağının adabıyla temsil edildiği bu tarihi restoranın menüsünde, diğer şef Bayram Karaçam’ın elinden çıkan hamsi mücveri gibi yenilikçi dokunuşlar da var. Etrafınızdaki masalara göz gezdirdiğinizde yüzlerde Pandeli’ye kavuşmanın mutluluğunu göreceksiniz. Sofralarda buraya ilk kez aileleri tarafından çocukken getirilmiş orta yaşlı kadınlar da var, İstanbul’un tarihine meraklı turistler de. Şehirde böyle bir yemek mabedi olduğunu öğrenen gençler de soluğu burada almış. Mısır Çarşısı’nın açılış kapanış saatlerine bağlı kalındığı için Pandeli’de geç akşam yemekleri yiyemiyorsunuz. Gün içinde sadece tatlı yemeye bile bu nadide restorana gelebilirsiniz. Tavsiyemiz kaymaklı ekmek kadayıfı ya da ayva tatlısı. Pandeli’nin mirasını deneyimlemek gerçekten büyük bir mutluluk.

Ayrıntılar

Adres:
No: 1/2
Mısır Çarşısı 1
İstanbul
Çalışma saatleri:
Kışın her gün 11.30-18.30, yazın her gün 11.30-19.30 arasında açık.
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler