Peymane

Restoranlar Tophane
Peymane - La Cucina

Time Out diyor ki

2004’te Asmalımescit’te İstanbul'un ilk modern ocakbaşı restoranı konseptiyle açılan Peymane, lezzetlerine her gün yenilerini ekleyerek 2012’nin başlarında Beyoğlu’nun sakin merkezi Tomtom Mahallesi’ne taşındı. Galatasaray Lisesi’nin yanından Fındıklı’ya doğru inerken yokuşun sonunda sol tarafta kalıyor. Peymane tertemiz ve kokmayan ocakbaşı fikrini yayan, 10 yıllık başarılı geçmişiyle bilinen bir marka.

Beş katlı birinci derece tarihi eser bina aslına sadık kalınarak yenilenmiş. Kapıdan içeri girdiğinizde  tertemiz eski çini bir zemin karşılıyor sizi. Tam karşıdaki duvara Elizabeth Taylor’ın siyah-beyaz bir fotoğrafı yerleştirilmiş. Sol tarafta ise peynir ve şarküteri çeşitlerinin satıldığı mini bir şarküteri reyonu mevcut. Girişin üstünde ise bir VIP salonu var. Burası özel yemekler ve iş toplantıları için çok uygun. En üst kat ise Peymane’nin kapalı kısmını oluşturuyor. Orta kısma yerleştirilen ocakbaşı ve çevresindeki masalarla şık bir dekorasyonu var. Bina eski olduğundan bu katın tavanı volta döşeme.  Mekânın en ilgi çekici yeri ise şehrin tüm karmaşasından uzak bahçesi. Bahçenin bir özelliği de hemen yanında yapımı çok eski tarihlere uzanan ve eski yıllarda yetimhane olarak kullanılan dış cephesi tamamen kırmızı tuğla olan binanın görkemli manzarası. Girişi bahçeden olan eski yıllarda mahzen olarak kullanılan yer ise bar olarak tasarlanmış. Binanın tüm dekorasyonu Asiye Cengiz imzasını taşıyor. Peymane, aynı anda toplamda 200 kişiye hizmet verebiliyor.

Peymane’nin menüsü, iki farklı mutfağın birbirine kaynaştırılmasıyla hazırlanmış. Ocakbaşı-kebap lezzetlerinin en seçkinlerinden İtalyan mutfağının en leziz seçeneklerine kadar her şeyi bir arada bulmak mümkün. Peymane’nin menüsü Anadolu’ya ait lezzetlerden oluşuyor. Haydari, humus, közde patlıcan, Elazığ usulü içli köfte, odun fırınında eritilen Antakya peyniri ve Peymane salatası başlangıç seçenekleri arasında yer alıyor. Ocakbaşı lezzetleri ise ciğer, uykuluk ve böbrek şiş, Peymane dürüm ve tavuk kokoreç tadılabilir. Ayrıca klasik tüm kebaplar  kömür ateşinde hazırlanıyor. Kullanılan etler özenle seçiliyor. Ciddi bir araştırma yaptıklarını anlatan Nalan Kocaoğlu’ndan, yüzde 100 kıvırcık eti kullandıklarını ve etlerini Kırklareli’nden aldıklarını öğreniyoruz. Tatlılar arasında ise Antakya’dan getirtilen kabak tatlısı, yine Antakya peyniri ve sarı kadayıfla hazırlanan künefe, her sabah Antep’ten gelen fıstıklı Antep baklavası var.

 

MENÜDEN

Peymane kebap 22 TL
Ciğer şiş 22 TL
Peymane salata 9 TL

 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Boğazkesen Caddesi 65/1
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 09.00-02.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler