Pinsa Pizza

Restoranlar Kadıköy

Time Out diyor ki

Friendly warning! We're working hard to be accurate. But these are unusual times, so please check that venues remain open.

Modalıların iştahının kapanmasına olanak vermeyen, toplasanız bir elin beş parmağını geçmeyen minik masaları her gün dolup taşan bir pizzacı Pinsa Moda. 


Yeri Ali Usta’dan Koço’ya doğru inerken ilk sol sokakta. Makasla boyuna karar verdiğiniz pizzalarının servisi dilimle, ölçüsü-hesabı kiloyla. Gece gece işkembe yerine yenen, kapınıza zamanında getirilmek üzere fabrikasyona uğrayan pizzalardan bahsetmiyoruz. Roma usulü pizzalar çıkıyor Pinsa’nın fırınından. Tezgâh üzerinde sıralı, günlük hazırlanan çeşitler, çıtır hamur ve bol malzeme. Tatları Aşk Çeşmesi’ne bir dilek parası yuvarlayıp yerinde tattıklarınız kadar iyi. Mekân da adını zaten pizza sözcüğünün kaynağı olduğu varsayılan -her ne kadar bu konu biraz tartışmalı da olsa- Latince kelimeden, Pinsa’dan alıyor. 

 

Tüm bunların arkasındaki isim ise Barış Oğuzer. Bir süre İtalya’da yaşadıktan -ve tahmin edeceğiniz üzere yerinde pizza hamuru yoğurduktan- sonra yurda dönmüş kendisi. İşe kendi semtini doyurmakla koyulmuş bir pizza ustası; sevip sarmaladığımız artisanlığı, mahalleli olmayı yürekten sergiliyor mekânında. Paylaşımcı, eski bir dost kadar samimi, işine hayran ve bir o kadar da mütevazı. Mekânı da haliyle iyi pizza çıkan bir ev mutfağı gibi. Kapısı ise başta Modalılar olmak üzere yolu Moda’ya düşen herkese açık.

 

Sabit bir menüsü yok Pinsa’nın, birkaç klasik dışında her gittiğinizde yeni çeşitlerle karşılaşmanız muhtemel. Mevsimin malzemesi, pazarın iyisiyle hazırlanıyor her biri. Pizzaların unu ise tam buğdaylı. İstisnasız her gün tezgâhta bulacağınız çeşitlerden biri, pizza ustası ve sahibi Barış’ın favorisi olan patates ve sosisli. Gün oluyor Margherita çıkıyor, gün oluyor patlıcanlı-sucuklu ya da kabaklı lorlu. Sipariş üzerine pizza dilimleriniz -ki en güzeli ortaya karışık, gözünüze kestirdiklerinizden bir karma yapmak- ısıtılarak çıtır çıtır servis ediliyor. Yanında Pinsa’nın tavsiyesi ev yapımı limonata ya da çay. Malzemesine ve gramajına göre fiyatları farklılık gösteriyor pizzaların. Pinsa’nın hamuruna hayran kalınan pizzalarının -tepside bırakılmış pizza kenarı ender görürsünüz- yanı sıra bir kıyağı da günlük çıkardığı ekmekler. Yaz döneminde sadece çarşamba ve cumartesi günleri, öğleden sonra çıkıyor. Günlük olarak değişiklik gösterse de irmikli, tam buğdaylı, mısır, çavdar gibi çeşitler var. 

 

Uzun lafın kısası, ‘komşuda pişer bize de düşer’ deyiminin karşılığını pizzasına malzeme etmiş, bir Roma kaçamağı Pinsa. Gündüzleri sokak arası tatlı bir huzur alabileceğiniz bir Moda sefası, akşamı ise müdavimleri ile omuz omuza, mesainin sonunu getirmenin ve karın doyuracak olmanın verdiği mutlulukla fanatiklerin tribünde buluşma anı kadar coşkulu. 

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Moda Bostan Sokak 32/E1, Moda,
Kadıköy
İstanbul

İletişim:
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler