Pita Khubiz Cafe

Restoranlar Beyoğlu
Pita Khubiz Cafe

Time Out diyor ki

Mekâna adını veren pita, bir diğer adıyla khoubiz (khubiz) formuna ve tadına alışkın olduğumuz bir ekmek. Mayalı hamurdan hazırlanarak yüksek ısıda pişirilen ekmeği burada olduğu gibi Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde bulmak mümkün. Pita Khubiz’de pitaların hazırlanışında kullanılan un volkanik ve granit taşlı el değirmenlerinde öğütülüyor. Mekânın doğal ve sağlıklı beslenme sloganının en büyük temsili de katkı maddesi içermeyen ekmeği. Ekmek dışında pita sandviçlerde, salatalarda ve tatlılarda kullanılan tüm malzemeler, soslar da doğal ve kendi üretimleri. Menüsü olduğu kadar mekânın kendisi de bu konsept çerçevesinde doğal öğelerle yaratılmış. Tuğla duvarlar, ahşap masalar, renkli saksılara yerleştirilmiş çiçekler, renkli raflar ve tavandan sarkıtma lambaların hizasında yerleştirilen yeşillikler yer alıyor. Servisleri de boy boy tahta tepsilerde servis ediyorlar.

Mekân ufak. Hemen girişte sağda kasa ve mutfak; karşısında acelesi olanlar için hemen yiyip kaçmalık yüksek oturum bir bölüm ve iç kısımda masalar yer alıyor. Ekmeklerin özel bir fırında üretildiği ve mekâna getirildiğini öğrenmiş olsak da ‘pitanın kendisinin bu kadar ön planda olduğu bir konseptte, bu fırın ve ekmeğin pişirilme ritüelleri bir şekilde mekâna dahil edilemez miydi?’ diye düşünmeden edemiyor insan.

Pita Khubiz’in menüsü Ortadoğu ve Akdeniz mutfaklarına özgü lezzetlerden bir derleme. Başlangıçlarda falafel, babagannoush, humus ve pita ekmeğinden hazırlanan acılı, baharatlı çeşitleriyle cipsler yer alıyor. Light yoğurt, jalapeno, salsa ve acı biber sosları ile cipslerin sosları da kendi üretimleri; pita sandviçlerde de sos olarak kullanılıyor. Pita sandviçlerde farklı soslarla ve malzemelerle çeşitlendirilen ızgara tavuklu, tavuk köfteli, baharatlı köfteli, ızgara sebzeli,marine edilmiş antrikotlu ve sucuklu çeşitler bulmak mümkün. Marine edilmiş ızgara sebze, kekikli yoğurt sos ve pestolu veggie; marine edilmiş antrikot, mantar, ızgara soğan halkaları, peynir ve barbekü soslu steak&cheese; baharatlı köfte, domates, yeşillik, turşu ve baharatlı patates püreli köfte pita favoriler arasında. Acı meraklılarını da tavuk köfteli, acılı salsalı Mexican ve baharatlı köfte ve acı biber soslu hott paklar. Menüde ayrıca klasik birkaç salata çeşidinin yanı sıra börülce, kuru fasulye ve maşlı grain salad; bulgurla hazırlanan tabouleh ve kıtır pita ile hazırlanan salata fattoush yer alıyor. Tatlılarda üç çeşit var; badem ve çikolata kremi summer khamsin, berry panna cotta ve hurmalı cheesecake ‘east and west’. Sıcak ve soğuk içecekler mevcut. İçki servisi yok.

İstiklal’de bir ihtiyaca karşılık veren Pita Khubiz’de, ekmek arası yemek alışkanlığınızı daha sağlıklı, katkısız ve lezzetli seçeneklerle devam ettirebilirsiniz. Web sitesinde (www.pitakhubiz.com) bulabileceğiniz pita metre ile menüdeki tüm servislerin kalori, karbohidrat, protein yağ hatta sodyum ve posa değerlerini bulabilmeniz mümkün. Paket servisleri mevcut.

MENÜDEN
Pita cips 3 TL
Falafel 5 TL
Köfte pita 4 TL
Grain salad 6 TL
East and west (hurmalı cheesecake) 5,50 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: İstiklal Caddesi Meşelik Sokak 5B
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 08.00-21.30 arasında açık.