Pizza Locale

Restoranlar Beşiktaş
  • 4 5 yıldız üzerinden
1 Beğen
Kaydet
Pizza Locale

İzmirli iki üniversite arkadaşı olan Cihan Dernek ve Eren Kurt, kurumsal hayattan kaçıp 2015’te Alsancak’ta açmışlardı ilk Pizza Locale şubesini. Bir sokak arasında açılan bu mütevazı pizzacının kısa sürede başarılı bir zincire dönüşeceğini kim tahmin edebilirdi? İzmir’de açtıkları toplam yedi şubenin ardından İstanbul’daki ilk şubesini ise Akaretler’de açtı Pizza Locale. Peki, nedir bu pizza zincirinin kerameti?

Pizza Locale sıradan bir restoran zinciri şubesinden ziyade, iyi bir pizzacı. Açılışının üzerinden henüz bir hafta geçmeden yaptığımız ziyarette bile mekânın tıklım tıklım olması, bu izlenimimizi destekliyor. Mekân tasarımı olarak Akaretler’in kafe ve restoran kardeşliğindeki diğer örneklerden pek bir farkı yok Pizza Locale’in. Ön tarafındaki açık alanı, bu alanla hemen hemen aynı büyüklükteki iç mekânı ya da ahşap masalarından başka göze çarpan bir detayın pek bulunmadığı sade tasarımdan aklınızda pek bir şey kalmayabilir; fakat neyse ki aynı unutkanlığı menü konusunda yaşamıyorsunuz. Pizzalarının hamuru ve kenarı ince, çeşidi bol. 30’un üzerinde pizza çeşidi var; marine kabak ve ricotta’lı sebze ağırlıklı pizzalara da, füme kaburga ve rokalı et ağırlıklı pizzalara da yer var menüde. Küçük boy pizzalar 20, orta boylar 30, büyük boylar 40 TL civarında; küçük boyunun bile (çok aç olmayan) bir kişiyi doyurabileceğini düşünürsek fiyatlar uygun sayılır. Chicago usulü deep dish pizzanın (60 TL) hazırlanması, çabuk servis edilen diğer seçeneklerin aksine yaklaşık yarım saat sürüyor. Dilediğiniz malzemelerle hazırlatabileceğiniz deep dish pizza, bir turta gibi malzemelerini içinde saklıyor. Normal pizza seçeneklerinin aksine gayet sulu ve kalın hamurlu.

Pizzalar doğal gaz ve odun ateşi karışımıyla yanan fırınlarda pişiyor. Her şubenin aynı kalite seviyesini tutturabilmesine özen gösteriliyor, bunun için İstanbul şubesinin çalışanları da Alsancak’taki merkezde eğitimden geçmiş. Hazırlandıktan sonra altı saat soğutulan pizza hamuru ve sosların üretimi için İstanbul’da bir merkez kurulmuş, önümüzdeki aylarda Göktürk ve Ataköy’de açılması planlanan şubelere de malzemeler buradan temin edilecek. 

Yayınlandı:

Mekan adı: Pizza Locale
Adres: Şair Nedim Caddesi 42,
Akaretler
istanbul

You may be interested in: