Raika

  • Restoranlar
  • Taksim
  • 4 5 yıldız üzerinden
  • Tavsiye edilen
Raika'nın iç mekânı
Reklâm

Time Out diyor ki

4 5 yıldız üzerinden

The Marmara Taksim'in tepesindeki Raika, Anadolu mutfaklarını yücelten menüsüyle yolu İstanbul'dan geçen herkes için cazip bir restoran.

Raika’nın sözlük anlamı “saf ve temiz”. Mekânın konsepti Türkiye yemekleri olarak belirlenmiş. Menüde klasik Anadolu mutfağının geleneksel yemek ve sunumlarının dışında, Çerkez, Laz, Ermeni, Kürt, Rum, Balkan ve daha pek çok yerel mutfağın örnekleri de yer alıyor. Kısacası Anadolu’nun yöresel ve etnik mutfaklarından, az bilinen malzemelerinden, değişik pişirme tekniklerinden esinlenerek kurgulanan menüde yaratıcılık ön planda. Menü yeme-içme sektörünün uzman isimlerinden Silvena Rowe, Julien Maisonnueve, Osman Serim, Melis Korkud, İnanç Baykara ve Nihat Sancar’ın danışmanlığında oluşturuldu. Mevsimsellik ve tazelik önemli bir unsur, yani menüyü sık sık değişmiş göreceğimiz aşikar. Menüdeki her kalemde modern yorumların hissedilir derecede katkıda bulunduğunu söylemeye lüzum olmasa gerek. Misal başlangıç menüsünden sırlanmış barbun, ızgara köy ekmeği üzerinde rezeneli cacık ile sunuluyor. Kömür ızgarasında Jumbo karidesin üzerinde dut pekmezli tereyağı gezdiriliyor.

Lor tatlısı kırmızı meyvelerle süslenerek modern bir havaya bürünmüş halde masanıza geliyor. Anadolu sofra geleneğinin belkemiği olan paylaşma, bir servis üslubu olarak karşınıza çıkıyor Raika’da. Zeytinyağlılar, çorbalar, salatalar, başlangıçlar, mezeler, tencere ve fürun yemekleri menünün kalemleri. Pilavlara da özel bir başlık tahsis edilmiş. Çam fıstığı, kuru domates, tarçın ve ördek etiyle yapılan perde pilavı, kuru incir, kuru kayısı, kuş üzümü, file badem ve yeni baharlı saray pilavı, kuzu etli ve domatesli bulgur pilavı menüdeki varlıklarıyla bile iştah kabartıyor. Anadolu mutfağının tercih edilen pişirme yöntemlerinden kömür ızgara menüde de başrollerden birinde. Hatta kömür ızgarası mekânda konukların görebileceği bir noktada duruyor. Burada pişen etler mermer üzerinde servis ediliyor. Konsepti genel beğeniye hitap etme çabasının ötesinde bir misyon gibi Raika için. 

Ayrıntılar

Adres:
The Marmara Taksim
İstanbul
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler