Rigatoni

Restoranlar Beyoğlu
Rigatoni
1/2
Rigatoni
2/2

Time Out diyor ki

Mar Group, İspanyol Tor-ro, Alman Oktoberfest derken Minare Sokak’ta bir de İtalyan restoranı açtı. Pera Tulip Hotel’in altında yer alan Rigatoni, Mar Group’un diğer restoranları gibi özenle oluşturulmuş. Restorana otelden de girilebiliyor ama Jurnal Sokak’tan girerseniz önce ön kısımda tahta zemin üzerine yerleştirilmiş masa ve sandalyeleri görüyorsunuz. Bu bahçe kısmı bahar ve yaz ayları için ideal. Rigatoni’nin iç tasarımı sarı-bej rengi ağırlıklı olduğu için göz yormuyor. Restoranın konsepti de genel olarak Toskana Bölgesi baz alınarak oluşturulmuş. Ailelerin gelmesi, sıcak aile ortamları oluşturmak hedeflenmiş. Hatta bu doğrultuda menüde iki veya dört kişilik yemekler var. Uzun bar kısmı iç açıyor, iki kişi geldiyseniz arkadaşınızla bar kısmına kurulup hoş vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca, barın üstü camla kaplı, binanın boşluğuna bakıyor. Bar kısmı bu sayede ferah bir ortam yaratıyor. Restoran tuvaletindeki muslukların duş şeklinde yapılmış olması da farklı bir ayrıntı.

Bara kurulduktan sonra menüye göz gezdiriyoruz. Mar Group’un sahiplerinden Uğur Karabayır geçtiğimiz yıl İtalya’ya gitmiş ve hem restoranın konsepti hem de menüsüyle ilgili araştırmalar yapmış. Menü de İtalyan danışmanlardan destek alınarak oluşturulmuş. Daha önce Kırıntı’dan Sortie’ye pek çok restoranda 20 yıllık deneyimi olan Mar Group koordinatör şefi Erbek Avşar yemeklerde kullanılan İtalyan peynirleri ve salamlarının hepsinin İtalya’dan geldiğini söylüyor. Yemeklerin bazılarının yanında İtalya’nın hangi bölgesinden geldiği not düşülmüş. Örneğin, antipasti başlığı altındaki Melanzane Alla Parmigiana, Toskana bölgesinden. Bu antipasti fırında pişen mozarella, patlıcan, domates sos ve parmesandan oluşuyor. Çok sıcak servis ediliyor, tadı güzel. Masamıza gelen bir diğer başlangıç ise Carpaccio di Polipo. Somon ve ahtapot carpaccio, roka ve toz Antep fıstığı içeren bu başlangıç o kadar ferah ki tam yaz aylarına göre. Çok hafif bir lezzet olduğu için yedikçe yemek istiyorsunuz. Avşar Bey İtalya’dan ithal edilen penne ve linguini dışındaki makarnaların hepsinin taze, el yapımı olduğunu söylüyor. Deniz mahsullerinin de günlük ve taze olduğunu hatırlatalım. Elbette pizza çeşitleri de bol tutulmuş. Parma, Napoli, Roma, Floransa olmak üzere dört bölgeden gelen pizzalar ince hamurla yapılıyor. Hamuru da elle açılıyor. Bu yaz Rigatoni’de çok popüler olacak bir tatlıyı paylaşalım sizinle: Halis muhlis İtalyan tatlısı zabaione. Peki nasıl bir tatlı bu? Küp küp doğranmış mevsim meyvelerinin üstüne esmer şeker, yumurta akı ve şarapla yapılan bir krema ekleniyor. Sonuç, hafif ve ferah bir yaz tatlısı. İçki kısmına geldiğimizde özellikle martiniyle yapılmış pek çok kokteyl çarpıyor gözümüze. Sebebi belli, Martini İtalya’da ortaya çıkmış bir vermut markası. Zaten restoranın barında mutlaka bir içki söylemek geliyor içinizden, martinili kokteyller de bunun için biçilmiş kaftan. Fiyatlar düşük değil ama restoranın atmosferini ve en önemlisi yemeklerin lezzetlerini göz önüne aldığınızda çok da uçuk fiyatlar olduğu söylenemez.

Rigatoni iyi İtalyan yemekleri yiyebileceğiniz, kulağınızı yormayan müzikler eşliğinde değişik kokteyller içebileceğiniz rahat ve şık bir İtalyan restoranı.

Menüden
Carpaccio di Polipo 25 TL
Rigatoni Gorgonzola E Noci 20 TL
Zabaione 17 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Minare Sokak
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Hafta içi 11.00-23.00, hafta sonları 11.00-03.00 arasında açık.