Rihan Kebap

Restoranlar Kadıköy
Rihan Kebap

Time Out diyor ki

Lezzetli, hafif ve uygun fiyatlı... Kebapta bir arada bulunması pek de kolay olmayan bu üçlüyü Anadolu yakasında bir araya getiren bir yer açıldı. Rihan Kebap, sahil yolunda Suadiye’yi geçip Bostancı’ya gelmeden hemen sol tarafınızda. Ön taraftaki davetkâr bahçesinin cazibesine kapılıp içeri cambazlık yaparak girmeye çalışmayın; girişler arka sokaktan, aynı ekibin işi olan Ziyade Fasıl’ın hemen yanından. Bir holden geçerek girdiğiniz Rihan Kebap’ın yemek salonu epey büyük ve ferah. Girişte, solda uzunca bir bar, barın bitiminde ise işin keyfini usulüne uygun çıkarmak isteyenler için ocakbaşı var. Mekâna adını veren ve Farsçada ‘rihan’ olarak söylenen reyhan otu, dekora da rengini vermiş. Oturma grupları eflatuna yaklaşan açık mor tonlarında tasarlanmış. Boğmuyor, sıkmıyor. Önce mezelerden başlıyoruz. Sofraya pide ve lavaş geliyor. Esmer unla yapılmış olan ve köy ekmeğini andıran pideler, sağlıklı beslenmek için lezzetten ödün vermeye gerek olmadığının kanıtı. Sıcacık ekmeklerle birlikte gelen beyaz peynir Ezine’den, tulum peyniri Erzincan’dan, tereyağı Bolu’dan, turşular ise Antep’ten. Tüm baharatlar Hatay’dan, salça Antep’ten, nar ekşisi ise Kilis’ten getiriliyor. Bildiğiniz klasik muhammarayı iki farklı şekilde yapıyorlar. Sipariş ederken özel olarak hazırlanmasını isterseniz, salçanın verdiği ağır tadı kırmak için zeytinyağı ve nar ekşisi ilave edip hafifletiyorlar. Biz bu halini daha çok sevdik. Gavurdağı salatasındaki tüm baharatlar terbiye ediliyor; içindeki ceviz miktarı boğucu değil ancak iri kesilmiş, dişe geliyor; her damağa uymayabilir. Domatesler ise neredeyse mevsimiymiş gibi lezzetli. Ispanak tarator ve kereviz, meze faslını iyice hafif geçirmek isteyenler için.

 

Yoğurt, küp patates ve patlıcanla yapılan, üzerinde domates sosuyla servis edilen Panço son derece hafif ve lezzetli. Mideyi birazdan gelecek lezzetli kebaplara hazırlıyor. Yine sıcak mezelerden mekâna özel Rihan da denenmeli. Mezelerin hepsi başarılı ancak sıcak mezelerden Baron, kesinlikle favorimiz. Ekmeği, önce ortasındaki eritilmiş tereyağına ardından mezenin kendisine banarak yemek gerekiyor. Acı sevenler bayılacak. İçli köfteleri hem haşlama hem de kavurma. Lahmacunun malzemesi hem lezzet hem miktar olarak tam kıvamında; hamuru da gevrek sevenlerin hoşuna gidecek. Ana yemeklerden Adana, terbiyeli şiş, tavuk şiş ve Efendi deniyoruz. Terbiyeli şiş de tavuk şiş de yumuşacık. Özellikle tavuk şiş, “Kebapçıda tavuk mu yenirmiş?” diyenleri mahcup edecek kadar başarılı. Toroslar’dan toplatıp kuruttukları dağ kekiğinden isteyip, tavuğu onunla yiyin. Adana kebabın içinde dört farklı et kullanıyorlar ve bu dört farklı et ayrı ayrı satırdan geçiriliyor. Sonra birleştiriliyor ve tekrar satırdan geçiriliyor, bu işlem yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. İçine sadece tuz ve pul biber konuyor. Kuyruk yağı çok az kullanılıyor böylece ne yerken damakta bir yağ hissi bırakıyor ne de sonradan ağırlık yapıyor. Efendi ise sadece az tuz atılarak ve biraz zeytinyağı damlatılarak yapılıyor. Terbiye yapılmadan son derece sade şekilde, tıpkı küşleme  gibi hazırlanıyor.

 

Mezelerde de kebaplarda da ağır, keskin, yakıcı bir tat yok. Her şey hafif, her şey kararında. Şarap listeleri Doluca ve Kavaklıdere şaraplarından oluşuyor ve şişe fiyatları son derece uygun. Tatlı faslında kabak tatlısı, ceviz tatlısı ve dondurmalı irmik helvası aldık. Dondurmalı irmik helvasının dondurması, helvanın içinde değil yanında ayrıca geliyor. Ceviz tatlısı yakıcı olmayan bir tatta. Çayları ise taze demleme ve tiryakileri memnun edecek cinsten. Çay yerine kahve alırsanız, yanında nostaljik kuş lokumlarıyla birlikte geliyor. Son bir bilgi... Bundan 10 yıl önce, yerinde Mezze isimli bir başka kebapçının olduğunu ve gittiyseniz kebaplarının ne kadar lezzetli ve hafif olduğunu da hatırlarsınız. Bugün Rihan Kebap’ın kebaplarını da Mezze’nin şefi hazırlıyor. 

 

MENÜDEN

Baron  6 TL

Efendi  26 TL

Tavuk şiş 18 TL

Adana kebap 19 TL

Dondurmalı irmik  8 TL

Kavaklıdere Selection Narince Emir 2010 (şişe) 75 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Yazmacı Tahir Sokak 22 Sahilyolu
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 11.00-02.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler