Rumeli Köftecisi

Restoranlar Küçükçekmece
Rumeli

Time Out diyor ki

Bu sayfalarda daha çok şehir merkezinden restoran haberleri görmeye alışıksınız biliyoruz ancak İstanbul il sınırları içerisinde bir toplantı, görüşme ya da ziyaret gibi kimi sebeplerle o çok iyi bildiğiniz muhitlerin dışına çıktığınız da elbet oluyordur ve acıktıysanız o noktada kilometrelerce uzakta olduğunuz Nişantaşı, Beyoğlu ya da Beşiktaş bilginiz sizi doyurmaz. Bu haber de aynen bu şekilde gelişti.

Küçükçekmece’deki Rumeli Köftecisi, Barış ve Hakan Balkan kardeşler tarafından 1975’te Aksaray’da açılmış ve 1990’dan bu yana Küçükçekmece Tepeüstü’nde hizmet veriyor. Günlük sebzelerle hazırlanan ve her biri fırında pişirilen sebze ve ev yemekleri, çorba, pilav, en çok da köftesiyle meşhur.

 

Rumeli Köftecisi’nin meşhur köftesi semt kasabından alınan, el işçiliği ile yoğrulan bir kıymadan yapılıyor ve iki gün dinlendiriliyor. Kömür ızgarada içi sulu dışı çıtır servis ediliyor. Rumeli köftecisindeki bu parmak köftenin adı kebap. Acılı çeşidi de bulunan büyük köfte Preskaviça ise Rumeli Köftecisi müdavimlerinin bir diğer favorisi. Yanında olmazsa olmazı piyaz da var menüde. Güveçte kuru fasulye ise kömür ateşinde ağır ağır bir gün önceden pişirilerek hazırlanıyor; üzeri kaymak tutmuş şekilde servis ediliyor. Domatesin kendi suyu ve kırmızı biber ile hazırlanan fasulyede salça ya da benzeri hiçbir ek malzeme yok. Rumeli Köftecisi’nin müdavimlerinin adı gibi bildiği bir ritüeli de paylaşalım. Izgara üzerinde ufak güveçlerde hazırlanan ve üzeri kaymak tutan fasulye -Rumeli Köftecisi’ndeki adıyla ‘tafçe grafçe’- ilave köfte ile bir başka oluyor. Tatlı menüsünde ise kaymaçina ve şekerpare var. Yakın semtlere kilo ile çiğköfte servisi, toplantı ve organizasyonlar için ise ızgara ve yemek servisi yaptıklarını da not düşmüş olalım.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Yeni Mahalle Er Sokak 11, Tepeüstü
İstanbul

İletişim:
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler