Sandzak

Restoranlar Şişli
Sandzak
1/2
Sandzak
2/2

Time Out diyor ki

Sapphire AVM’nin açılmasıyla pek çok yeni restoran da hayatımıza girmiş oldu. Aslında Sandzak Restaurant’ın dördüncü şubesi fakat Avrupa Yakası’nda oturanlar bu isme aşina olmayabilir, çünkü diğer üç şube de Anadolu yakasında. Restoranın ismi  ‘sancak’ diye okunuyor. Burası Balkan yemekleri sunan bir mekân. Merkezi Pendik’te yer alan, diğer iki şubesi de yine Pendik’teki Marin Türk ve Gebze’deki Gebze Center AVM’de yer alan Sandzak Restaurant’ın hikayesi Yugoslavya’da başlıyor. 1958 yılında Bosna-Hersek’ten Derviş Sancak önderliğinde göç eden Agoviç Ailesi bu işe önce Balkan mezeleri servis eden bir meyhane açarak başlamış. Ardından Derviş Sancak’ın oğlu Fehim Sancak 1974’te Pendik’te Sandzak Restaurant’ı açmış. Şu anda ise restoranları oğlu Adnan Sancak çalıştırıyor. Marin Türk’teki kocaman restoranın aksine Sapphire’deki şubenin kendine ait bir salonu yok, küçük bir alanda hizmet veriyor.

Balkan yemekleri coğrafya itibariyle bize çok yabancı değil ve epey lezzetli örneklerini bulmak mümkün. Denemeniz gereken ilk lezzet pirşuta, yani isli et. Damak tadınız isli ete alışkın değilse bile birkaç denemeden sonra alışıyor ve müptelası oluyorsunuz. Bir hatırlatma: İsli ete çatal değmemesi gerekiyor, bu yüzden elle yemeniz lazım. Fazla bilinmeyen bir diğer Balkan lezzeti ise sota, yani Balkan turşusu. Balkan biberi, kaymak, süt kreması ve peynirden yapılan bu turşunun ekşi tadı önce biraz garip gelse de kısa zamanda alışıyorsunuz. Soğuk mezeler kategorisindeki pirşuta ve sota restorana Bosna’dan geliyor. Sandzak’a gelmişken denemeniz gereken diğer Balkan yemekleri Boşnak mantısı mantıye ve ıspanaklı kol böreği burek. İsminin mantı olduğuna bakmayın, mantıye de aslında yoğurtla servis edilen bir tür kıymalı börek. Tadı çok güzel. Burek ise biraz yağlı olmasına rağmen epey lezzetli. Çok rağbet gören bureği ve mantıyeyi Adnan Bey’in akrabaları Pendik’teki imalathanede hazırlıyor.

Izgara seçenekleri arasında sığır etinden yapılan bir çeşit Balkan köftesi pleskavica special denemeye değer. Yanında servis edilen bulgur pilavının içinde isli et var, lezzetler birbirine çok yakışıyor. Pleskavica’yı pide içinde fast food olarak da alabiliyorsunuz. Tatlılardan dudove bizde kalburabastı olarak biliniyor. Sandzak’ta kuruetli kuru fasulye, patates tava, tavuk pirzola, sucuk ızgara ve ev baklavası gibi sadece Balkanlar’a özgü olmayan seçenekler de var. Sapphire’deki şubede geçerli olmasa da Pendik’teki merkez uçipetka, yani cuma arefesi olan perşembe günleri kapalı. Bu bir Boşnak geleneği. Epey makul fiyatlarla kendine Boşnak mutfağı ziyafeti çekmek isteyen Avrupa Yakası sakinleri veya civarda çalışanlar Sandzak’ın yolunu tutsun deriz.

Menüden
Pirşuta 10 TL
Soka 8 TL
Pleskavica Special 14 TL
Mantıye 7 TL
Dudove 5 TL

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Sapphire AVM
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 08.30-23.00 arasında açık.