Setup'ta neler oluyor?

Kabataş’ın popüler adresi Setup’ta değişim rüzgarları esiyor. Yeni sezondaki yenilikleri Setup’ın sahibi Ümit Yaşar Yılmaz’dan dinledik.

1/4
2/4
3/4
SEDA ACIKOGLU
4/4
SEDA ACIKOGLU
Alara Altay |
Advertising

Setup’ın çıkış hikayesini sizden dinleyebilir miyiz? 

Yıllar önce Ataşehir’de bulunan tasarım ofisimi Kabataş’a, bugünkü Setup’ın olduğu yere taşımaya karar vermiştim. Proje işlerini giderek azaltmak istediğim için giriş kısmına hobi olarak minik bir kahveci açmayı düşündüm ve hikaye öyle başladı. Yıllar içinde olaylar gelişerek bu aşamalara geldi. Şimdi, şehrin farklı noktalarından gelip sürekli bizimle Kabataş’ta buluşan kocaman bir Setup ailesi var. Bu nedenle aldığım karardan çok memnunum. 

 

Setup son zamanlarda şehrin en popüler noktası. Bunu nasıl başardınız? 

Zamanla ve samimiyetle oluşan bir süreç bu. Malzeme, ürün ve menü seçimindeki hassasiyetimiz de bunda önemli bir faktör. Bir de gelen misafirlerimiz, bir süre sonra arkadaşımız oldu ve hâlâ oluyor. Sürekli önerilen ve buluşma noktasına dönüşen  Setup da bunu perçinliyor. 

 

Yeni sezona yenilenerek girdiniz. Değişim ihtiyacı nasıl ortaya çıktı? 

Kafe konseptiyle açtığımız Setup, kendi kitlesinin oturmasıyla birlikte değişim sürecine ister istemez girdi. Mekanı biraz büyütmek gerektiği için Setup’ın revizyon çalışmaları başladı ve yeni menüyle birlikte köklü bir değişim yaşadık. Şimdiye kadar gelen yorumlar hep çok iyi. Mutluyuz bu değişimden. 

 

Tüm süreçte sizin imzanız var. Tam olarak neler yaptınız? Neler değişti? 

En büyük değişiklik barın yerini değiştirmemiz oldu. Setup’ın giriş kısmında yani çok sevilen sokağa açılan bölümde, bar-mekan algısını oluşturduk. Yoldan geçen kişilerin ilk olarak fark ettiği bu kısım sıcak bir karşılama algısı yarattı. Konuklarımızın çok hoşuna gidiyor. İkinci değişiklik ise en arka kısımda yer alan peyzaj mimarlığı tasarım ofisimde yaşandı. Son yıllarda tasarım çalışmalarını bıraktım. Ofise çok ihtiyacım olmadığı için o alanı mekana dahil ederek oturma alanınını genişlettik. Şimdi çok daha ferah bir kullanım alanına sahip bir Setup var. 

 

Kimlerle çalıştınız? Ne kadar sürdü? 

Uzun yıllar çoğu projelerde birlikte çalıştığım arkadaşlarım GAB Mimarlık’dan Barış Başat ve Emre Gürsoy ile çalıştık. Proje süreci ve uygulama toplam iki ay kadar sürdü. 

 

Setup’ın ciddi bir müdavim kitlesi var. Neler çok seviliyor? 

Kahvaltı, güzel yemekler, iyi müzik ve tabii ki kokteyller. Buna bir de harika İstanbul Boğazı manzarası eklenince tadına doyum olmuyor. Manzaraya karşı oturup sohbet etmek ve saatlerce vakit geçirmek çok sevilen bir Setup ritüeli. Son zamanlarda bir de iyi DJ’lerle yaptığımız partiler çok popüler. Setup müdavim kitlesi böylece her geçen gün daha da büyüyor. 

 

Yeni menüde neler var? Neleri önerirsiniz? 

Şimdi çok daha zengin bir menüye sahibiz. Kahvaltımız çok seviliyor. Ben ekşi mayalı ekmek üstü lezzetleri çok seviyorum. Başlangıç ve ana yemeklerden ise karides tempura, köz patlıcanlı semizotu salatası, glütensiz mücver, şnitzel ve kuru patlıcanlı makarna. Tatlılarda da San Sebastián cheesecake ve unsuz şekersiz çikolatalı kek. 

 

Hafta içi ve hafta sonu partilerinde kimler çalıyor? 

DJ’lerimiz Burak İmre, Tolga Murat ve Harun Baş. Hepsi çok iyi çalıyor ve çok iyi bir kitleleri var. 

 

Setup’ın sanatla da güçlü bir bağı var…

Son üç yıldır farklı galeriler ve küratörlerle ortak projeler yapıyoruz. Bununla özellikle genç sanatçıları desteklemeyi amaçladığımız için hepsine galeri hizmeti de sunuyoruz. Şu ana kadar yaptığımız her proje çok güzel geçti ve birçok eser satıldı. Yeni sezonda da bu devam edecek. Çok güzel projeler çok yakında. 

 

Duvarlardaki eserleri neye göre seçtiniz? 

Eserler mimar ve fotoğrafçı arkadaşım Can Dağarslanı’na ait. Onunla birlikte mekanın ruhuna uyumlu işler seçtik.  Sergi dönemlerinde de farklı sanatçıların eserlerine yer veriyoruz. 

 

Yeni sezonda yeni projeler var mı? 

Şimdi yepyeni bir alana girip Setup’ın ruhuna uygun bir heykel sergisi yapacağız. Buna ek olarak bir de fotoğraf olacak. İkisinin birbirine çok yakışacağını düşünüyoruz. Bir de yaza doğru Bozcaada’da gerçekleşecek ve Setup’ın da içinde yer alacağı, çok konuşulacak FAM (Food-Art-Music) projesi var. Çok heyecanlıyız. 

İnebolu Sokak, Setüstü, Kabataş.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Advertising